Zahraničí

Vědci objevili na mořském dně 2400 let starou loď!

Týmu podmořských archeologů se podařil ojedinělý nález. Na dně Černého moře objevili 23 metrů dlouhý téměř neporušený vrak lodi. Vědci jeho stáří odhadují na 2400 let.

Vědci tvrdí, že loď pochází z období starověkého Řecka. Na mořském dně podle nich leží už od roku 400 před našim letopočtem. Informoval o tom britský deník The Guardian. Vrak byl objeven necelé dva kilometry pod mořskou hladinou, asi 80 km od bulharského pobřeží.

Důvod, proč je loď téměř neporušena, je podle britských odborníků ten, že v dané hloubce uchoval její původní podobu nedostatek kyslíku, který znemožnil její rozklad. Je možné, že pokud by loď byla ztroskotala jinde, už dávno by se o ni postaraly podmořské organismy.

"Nečekal bych, že je možné najít loď z antického světa, téměř nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Věřím, že to změní naše chápání stavby lodí a mořeplavectví ve starověku," poznamenal podle listu The Guardian výzkumník Jon Adams ze Southamptonské univerzity.

Související obsah

Podle něj šlo o řeckou obchodní loď. Jde o zcela unikátní nález, loď je prozatímním největším objeveným vrakem vůbec. Vědci ji dále hodlají zkoumat pod hladinou, vytáhnout loď na souš by podle nich nemělo význam.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz