Život v Evropě

Konec plastových příborů a brček! Z EU mají do roku 2021 zmizet

Konec plastových příborů a brček! Z EU mají do roku 2021 zmizet
Zdroj: Getty Images

Evropský parlament ve středu schválil novou směrnici, která v Unii zakáže používání některých druhů jednorázových plastů. V roce 2021 by tak měly zmizet plastové příbory, vatové tyčinky do uší či brčka. U dalších plastů chce EU výrazné omezení jejich používání. Legislativu musí schválit ještě zástupci členských států.

Podle Evropské komise představují plasty 70 % odpadu, který znečišťuje moře a oceány. Evropský parlament schválil od roku 2021 zákaz některých jednorázových plastů. Podpořil tak návrh Evropské komise, která chtěla zakázat jednorázové plastové příbory, brčka, tyčky k balónkům či plastové talíře.

Europoslanci ale legislativu ještě zpřísnili, když přidali na seznam zakázaných produktů i obaly na jídlo a nápoje z pěnového expandovaného polystyrenu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů.

"Plast může být skvělým vynálezem, který se ale v čase mění v naší noční můru," řekl během debaty na plenárním zasedání ve Štrasburku český europoslanec Stanislav Polčák (STAN/EPP). "V současnosti jsme doslova zavaleni tunami plastů, které pak následně končí v mořích a oceánech, což je v rozporu s naší snahou o zachování oceánů jako takových. Evropa vyprodukuje každý rok 150 tisíc tun plastového odpadu, který následně skončí v moři," řekl Polčák.

"Plně podporuji, aby byla tato politika zaměřena především na plasty na jedno použití. Jednorázovost zároveň vylučuje udržitelnost. Musíme se vypořádat s igelitovými taškami, brčky a plastovými příbory. Na druhé straně musíme přijít s reálnými opatřeními, jak tyto prostředky současně nahradit," dodal český europoslanec.

Pro návrh směrnice hlasovalo ve středu 571 poslanců, proti bylo 53, hlasování se zdrželo 34, mezi nimi i čtyři čeští europoslanci – Dita Charanzová a Martina Dlabajová zvolené za ANO, které jsou členky frakce Aliance liberálů a demokratů, a europoslanci Evžen Tošenovský a Jan Zahradil z ODS, kteří jsou členy frakce Konzervativců a reformistů.

U plastů, které nelze nahradit jinými produkty, požaduje směrnice po členských státech snížení spotřeby nejméně o 25 % do roku 2025, kdy by státy měly vytvořit legislativu, která bude lidi podněcovat v tom, aby dávali přednost produktům na více použití.

Související obsah

 

U jiných plastů, jako například u lahví, požaduje směrnice jejich sběr a recyklaci. V roce 2025 by mělo být recyklováno 95 % takovýchto plastů, což může vést třeba k tomu, že plastové lahve budou zálohované.


Terčem regulací se stanou také cigaretové nedopalky, jejichž filtry obsahují plast. Takovýto odpad bude muset být do roku 2025 snížen o 50 % a do roku 2030 dokonce o 80 %.

Nedopalky jsou druhým nejčastějším odhazovaným plastovým odpadkem. Jeden nedopalek podle Evropského parlamentu znečistí 500 až 1 000 litrů vody a v přírodě trvá 12 let, než se rozloží.

EU chce dosáhnout recyklovatelnosti veškerých plastových obalů, více ve videu:

Státy by měly ale zavést takové opatření, která zajistí, že se na sběru a likvidaci takovýchto produktů budou finančně podílet tabákové společnosti. Což platí také o rybářském vybavení, které je dalším významným znečišťovatelem oceánů.

"Přijali jsme nejambicióznější legislativu proti plastům na jedno použití. Chceme tuto pozici zaujmout před nadcházejícím vyjednávání s Radou (zástupci vlád členských států - pozn. red.), která začnou už v listopadu. Dnešní hlasování připravilo cestu pro ambiciózní směrnici. Je nezbytná, abychom mohli chránit mořský život a snížili náklady na poškození životního prostředí, které plasty v Evropě způsobují," uvedla zpravodajka Frédérique Riesová.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz