TV Nova

Vzájemné vztahy, V4, euro: Babiš a Pellegrini debatovali na TV Nova

Premiéři České republiky a Slovenska Andrej Babiš a Peter Pellegrini přijali pozvání do debaty televize Nova vysílané u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa. Půlhodinovou debatu moderovali Rey Koranteng a Michal Kovačič. Přímý přenos můžete sledovat také na webu TN.cz.

Na začátku debaty oba premiéři odpovídali na otázku, které okamžiky společných dějin považují za nejvýznamnější. Pro slovenského premiéra Pellegriniho to je sametová revoluce, kdy byl již dost starý na to, aby významný dějinný moment vnímal, a pak okamžiky, kdy se Češi a Slováci vzepřeli fašismu.

Andrej Babiš také označil sametovou revoluci a pro něj osobně byl druhým významným momentem rozpad společného státu. "Kdyby se nerozdělilo, tak bych tady asi neseděl a měl bych jiný osud," dodal český premiér.

Na Slovensku není vznik Československa státním svátkem. Letos si ale Slováci 30. října jednorázově v Martině připomenou podpis Martinské deklarace, kterou se přihlásili k Československu. "Myslím si, že Slováci si váží toho, co se stalo v roce 1918," tvrdí Pellegrini. "Pro mě je důležitější, co nosíme v srdci, než to, co je napsané v kalendáři," dodal premiér.


Na celou debatu se podívejte zde:

Přesto, že se oba národy rozdělily, stále mnoho Slováků láká studium či práce v České republice. Premiér Pellegrini čelil otázce, zda není pro slovenské školství zahanbující, že zatímco v Česku studuje přes 20 tisíc Slováků, Čechů je na slovenských univerzitách jen zlomek. Podle Pellegriniho potřebují slovenské univerzity investice. Vyjmenoval univerzity v Martině nebo v Košicích, které již dnes přitahují studenty z celé Evropy.

Související obsah

Odchod Slováků do zahraničí je v dobách, kdy je v zemi nízká nezaměstnanost, odlivem pracovní síly. "Nějakou velkou tragédii bych z toho nedělal," řekl Pellegrini a připomněl, že někteří Slováci se z Česka a dalších zemí vrací do vlasti. "Zjišťují, že sice v zahraničí vydělají víc, ale jejich náklady na život jsou větší, než kdyby jej žili doma," dodal.

Babiš zmínil, že v Česku i v dalších evropských zemích je problémem nedostatek lidí. " Musíme usilovat o větší porodnost, musíme motivovat mladé rodiny a vytvořit podmínky vysokoškolačkám," řekl Babiš s tím, že pro Česko je velkou devízou, že je bezpečnou zemí. Proto se do Česka vrací lidé ze zahraničí a přicházejí k nám pracovat lidé z jiných evropských zemí.

Oba premiéři diskutovali také o společné evropské měně. Zatímco ji vnímá pozitivně 77 % Slováků, v Česku je to jen 23 %."Slováci euro přijali. S určitými opatřeními jsme zvládli počáteční šok. Slovensko je jednou z nejvíce otevřených ekonomik na světě. EU je největším odbytištěm našich produktů. Málokdo mentálně ještě přepočítává na koruny," tvrdí Pellegrini. Pro Babiše přijetí eura, ani časový horizont, kdy by k tomu mohlo dojít, není tématem.

"Euro by bylo výhodné pro firmy, ale je potřeba si říct, v jakém stavu je eurozóna. Potřebuje reformu. Jsou tam země, které mají velké problémy, vadilo by mi, kdybychom tam byli," dodal český premiér.

Důležitým tématem pro středoevropské politiky je spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. "Za šest měsíců jsme zrušili kvóty, bojujeme za vnitřní trh, kritizujeme, že jsou překážky pro naše firmy, kritizujeme evropský rozpočet," uvedl Babiš témata, které V4 prosazuje. Zatímco jako ministr financí měl s partnery problémy, teď si se středoevropskými premiéry skvěle rozumí.
"Primárně bojuji za české zájmy, hledám spojence, Maďarsko v migraci, Francie v kohezi," dodal závěrem český premiér.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz