Sojuz

Raketa Sojuz úspěšně odstartovala. Poprvé od havárie

Raketa Sojuz úspěšně odstartovala. Poprvé od havárie
Zdroj: NASA/Joel Kowsky

Nosná raketa Sojuz-2 vynesla na oběžnou dráhu ruskou vojenskou družici. Šlo o první start rakety typu Sojuz od neúspěšného startu před dvěma týdny. Let měl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynést dva astronauty, ti se v pořádku vrátili na Zemi.

"Start nosné rakety Sojuz-2.1b a navedení kosmického zařízení na oběžnou dráhu proběhly normálně," informovalo ruské ministerstvo obrany. Pozemní středisko kosmických vojsk, které řízení družení převzalo, ji pojmenovalo Kosmos 2528.

Raketa odstartovala z Plesecka ve 3:15 moskevského času (2:15 našeho času). Do vesmíru vynesla čtvrtý satelit tvořící síť Liana, kterou využívá ruská armáda. Budou ji tvořit dvě skupiny družic pojmenované Lotos a Pion. Zatím jsou na oběžné dráze jen Lotosy.

Související obsah

Start rakety je první od havárie rakety Sojuz-FG, která z Bajkonaru odstartovala 11. října. Na oběžnou dráhu měl pilotovaný let vynést kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma astronauty, směřujícími na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Po oddělení prvního stupně rakety ale selhal motor druhého stupně. Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague zvládli nouzově přistát a vrátili se v pořádku na Zemi. Modul dosedl několik set kilometrů od Bajkonaru.

epa, TN.cz

K tématu Sojuz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz