Bydlení

Domy zamořili hlodavci! Máte je? Hrozí vám pokuta až 3 miliony!

Domy zamořili hlodavci! Máte je? Hrozí vám pokuta až 3 miliony!
Zdroj: Profimedia

Sotva se trochu ochladilo, myši, potkani i další hlodavci začali hledat místa, kde by přečkali zimu. Ideálním místem jsou pro ně lidská obydlí. Majitelé domů mají povinnost tato zvířata likvidovat. Pokud to neudělají a hlodavci způsobí škodu, hrozí jim pokuta až několik milionů.

Mnozí z nás už se setkali s tím, že se jim do sklepa nebo dokonce do spíže nastěhovala myš. Nejenže tenhle malý hlodavec dokáže znehodnotit potraviny, ale může také poškodit konstrukci stavby a hrozbu představuje také ze zdravotního a hygienického hlediska. Navíc se velice rychle množí, takže když situaci nezačnete včas řešit, brzy můžete mít zamořený celý dům!

Mnoho majitelů bytových domů a firem přitom neví, že povinnost likvidovat hlodavce jim ukládá zákon. Pokud podnikatelé nebo například bytová družstva neprovádí pravidelnou deratizaci, hrozí jim pokuta až dva miliony korun. Když navíc kvůli hlodavcům dojde k prokazatelnému poškození zdraví nebo škodám na majetku, může být pokuta ještě o milion vyšší.

"V rámci ochrany zdravých životních podmínek má každý majitel a správce budovy povinnost na obhospodařovaných plochách a objektech prokazatelně regulovat počet myšovitých hlodavců na únosnou míru. Některé úkony je sice možno provádět svépomocí. Platí ale, že ten, kdo zákrok provede, za něj zodpovídá zejména z hlediska bezpečnosti vůči třetím stranám,“ upřesňuje Leoš Penkov, hlavní technik deratizační, dezinfekční a dezinsekční Agentury Terno.

Související obsah

Podobné povinnosti platí i pro majitele rodinných domů, i když v tomto případě jsou podmínky mírnější. Problém může nastat, pokud se hlodavci rozšíří z vašeho pozemku k sousedovi. V případě velkých škod nebo újmy na zdraví k vám může dorazit kontrola z hygienické stanice a odboru životního prostředí. Pokud prokáže vaše zavinění, hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun.

Základní prevencí je úklid - likvidujte přebytečné potraviny, vše uchovávejte v uzavřených nádobách. Snažte se zabránit vstupu do domu a nenechávejte otevřené dveře. U starších budov je vhodné kontrolovat otvory v podlaze, stěnách či stropech, kterými by se mohli hlodavci dostat dovnitř. Díry vyplňte betonem, případně i s přísadou skleněných střepů.

"S preventivním zabezpečením objektu souvisí i pravidelná asanace prostředí, ze kterého hlodavci do budov mohou migrovat. Pokud se v blízkosti vašeho domu či chalupy nachází neudržovaný pozemek, pole, skládka nebo hospodářská budova, je vyšší pravděpodobnost, že se hlodavcům ve svém domě nevyhnete," dodává Penkov.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz