Národní muzeum

Muž narušil otevírání Národního muzea. "Hanba!" křičel na Zemana

Zaplněné Václavské náměstí sledovalo unikátní videomapping, při kterém organizátoři promítli na zrekonstruovanou budovu Národního muzea nejvýznamnější okamžiky z československých dějin. Budovu odpoledne otevřeli při ceremoniálu, na němž nechyběli prezident Zeman a premiér Babiš.

Zlatým hřebem sobotního programu v Praze byl videomapping na budově Národního muzea. Ten měl začít přesně ve 20 hodin. Ovšem po odpočtu budova Muzea se ponořila do tmy. Projekci se organizátorům podařilo rozjet s několikaminutovým zpožděním.

Projekce připomněla vznik Československa, nacistickou okupaci, komunistický převrat, sovětskou invazi, normalizaci, sametovou revoluci, úspěch hokejistů na Olympijských hrách v Naganu nebo vstup České republiky do Evropské unie.

Zrekonstruovanou budovu Národního muzea otevřeli odpoledne po třech letech. Slavnostní ceremoniál narušil historik Jakub Jareš. "Hanba prezidentovi, který lže! Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám!" zakřičel v pantheonu Národního muzea před projevem prezidenta Miloše Zemana.


Na celý záznam z videomappingu se podívejte zde:

"Každý máme úroveň, jakou máme. A někdy tuto úroveň předvádíme i při těch nejméně vhodných příležitostech," reagoval Zeman. Pak pokračoval už s připraveným projevem. V tom chválil práci ředitele Národního muzea Michala Lukeše. Posteskl si, že v Praze nevznikají žádná moderní architektonická díla, zmínil třeba Kaplického knihovnu, a vyzval pražský magistrát, aby do budoucna preferoval moderní architekty.

Při otevření Národního muzea hovořili také předsedové vlád Česka a Slovenska. Český premiér Andrej Babiš ocenil schopnosti obou národů. Zmínil současné české vědce, sportovce a umělce, kteří podle něj patří do "světové extraligy".

Krátce po 17 hodině poté, co Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahrál pro tuto příležitost složenou sinfoniettu Monumenta Bohemica od Aleše Březiny, společně Babiš a jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini rozezněli zvon a budovu, jejíž rekonstrukce trvala 42 měsíců a vyšla na 1,8 miliardy, oficiálně otevřeli.
 

Průběh oslav jsme sledovali zde:

Do Prahy se sjela řada lidí i na koncerty předních českých umělců. Na Václavském náměstí navázal koncert na Pochod pro republiku, který vedli zástupci Sokolů. Pochod vyrazil v 12:30 od Tyršova domu na Újezdu a dorazil na Václavské náměstí o hodinu později. Na náměstí pak vystoupili Ivan Mládek, Laco Déczi, skupina Slza nebo Ondřej Brzobohatý. Po videomappingu následovalo vystoupení Michala Hrůzy.

Na mladší publikum byl zaměřený koncert na Staroměstském náměstí. Vystoupili na něm Ewa Farná, rapper Kapitán Demo, Celeste Buckingham, hiphopová trojice PSH a následně Majk Spirit.

Související obsah

Na Hradčanském náměstí složili v 11 hodin slavnostní přísahu příslušníci Armády, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru.

Výročí vzniku Československa přilákalo také řadu evropských státníků. Pro ty, kteří byli v Praze už od soboty, pořádal Andrej Babiš ve 13 hodin slavnostní oběd v Kramářově vile. Kromě českého premiéra se jej zúčastnili premiéři Slovenska, Polska a Lucemburka, místopředsedové vlády Chorvatska a Slovenska a ministr zahraničí Rumunska.

Co všechno nás čeká o víkendu? Podívejte se v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz