Mince

ČNB vydala další výroční mince, lidé čekají na výměnu ve frontách

Nadšenci a sběratelé mincí mají důvod k radosti. Česká národní banka (ČNB) totiž ve středu vydává druhou sérii výročních bankovek a mincí. Do oběhu tak poputují tři druhy dvacetikorun a stokoruna s přítiskem loga 100. výročí zavedení československé koruny. ČNB si tak připomíná jubileum české měny, které připadá právě na letošní rok. Před pobočkami banky se tvoří dlouhé fronty

"Tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po vzniku československého státu," řekla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Na mincích se tak objeví první ministr financí Alois Rašín, jeho nástupce Karel Engliš a první guvernér Národní banky Československé Vilém Pospíšil. Dvacetikoruna se od běžné mince se svatým Václavem na koni liší pouze rubovou stranou.

Stokorunová bankovka je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. "Tento takzvaný přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny," uvedla Fišerová. Mincí a bankovek s přítiskem ČNB vydává do oběhu jen 200 tisíc kusů od každého motivu a tak výměna potrvá jen do vyčerpání zásob.

"ČNB stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přítiskem na osobu, aby se tak platidla dostala co největšímu počtu zájemců," dodala Fišerová.

Související obsah

Kolem poloviny letošního roku budou mít zájemci možnost získat mince v mimořádné sadě, která bude obsahovat jak portréty prvorepublikových národohospodářů, tak i portréty známých prvorepublikových osobností, které ČNB vydávala v říjnu 2018.

Mince a bankovky si zájemci mohou vyměnit za jakékoli jiné české mince na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. ČNB tímto navazuje na úspěšnou říjnovou akci s dvacetikorunami, na kterých byli zpodobněni T. G. Masaryk, E. Beneš a M. R. Štefánik. Před pobočkami bank se tvořily dlouhé fronty a po mincích se jen zaprášilo.

Podívejte se na reportáž tn.cz:


 

lsk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz