Medvěd

Žádný odstřel medvěda! Zvíře se snaží odchytit. Nasadí i vrtulník

Medvěda, který děsí obyvatele Zlínského kraje, zřejmě odstřel nečeká. Zlínský kraj se bude dál snažit zvíře odchytit. Kvůli výzvě k odstřelu medvěda dostal hejtman Jiří Čunek otevřený dopis od ochránců přírody, v němž mu vytýkají, že šíří poplašnou zprávu.

S informací, že se medvěda budou odborníci snažit dál odchytit, přišel Český svaz ochránců přírody. Ten uvedl, že hejtman pověřil řešením situace expertní tým složený ze zástupce Hnutí duha, Českomoravské myslivecké jednoty, místní samosprávy a právě Českého svazu ochránců přírody.

"Tým si přizve další odborníky, např. Františka Šulgana z CHKO Beskydy a další a bude pracovat pomocí odchytové klece či narkotizačních střel, případně za pomoci vrtulníku s termovizí," uvedl Milan Orálek ze svazu ochránců přírody v tiskové zprávě, kterou zveřejnilo na svém facebooku město Vsetín.

Odchytový tým vyzval chovatele zvířat, zejména ovcí, aby je na noc zavírali do chlévů. Medvěd byl podle ochránců přírody naposledy viděn v neděli u obce Hovězí.

Hejtman Čunek čelil v uplynulých dnech kritice za svůj výrok, že by medvěd měl být odstřelen. Předseda spolku Prales dětem odeslal Čunkovi otevřený dopis, v němž mu několik organizací vyčítalo, že nepostupuje v souladu se zákonem. Hejtmana obviňovali z populismu.

Související obsah

"Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad Vaším veřejným projevem a výzvám k zastřelení kriticky ohroženého druhu zvířete, které je chráněno dle českých zákonů. Vyzýváte k porušování zákona o ochraně přírody. Vaše konstatování o nebezpečnosti mladého medvěda by se dalo chápat jako šíření poplašné zprávy," napsali Čunkovi ochránci přírody.

Více než stokilový medvěd, který se už měsíc a půl potuluje po moravsko-slovenském pomezí, člověka zatím nenapadl. Ovšem škody na hospodářských zvířatech a včelích úlech každým dnem narůstají. V Janové nedaleko Vsetína strhl další tři ovce a ve vedlejší obci zabil králíka, kterého se mu povedlo vytáhnout z uzamčené králíkárny.

Relativně dobrou zprávou je to, že medvěd se přesunuje zase na východ - za poslední dny přešel z Hostýnských vrchů zpět do Beskyd.
 

vbo, Zdenek Čík, TN.cz

K tématu Medvěd

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz