Domácí

Hladový medvěd nakonec bude žít! Projevila o něj zájem belgická zoo

Obávaného medvěda z Valašska nakonec možná odstřel nečeká - projevila o něj totiž zájem belgická zoologická zahrada. Zprostředkování zajišťuje Zoo Tábor, která považuje zabití medvěda za neospravedlnitené a protizákonné.

Informaci o zájmu jedné z belgických zoo potvrdil mluvčí táborské zoo Filip Sušanka. "Oslovili jsme zhruba 300 zoologických zahrad po celé Evropě, jestli by si medvěda nevzali. Jedna zoo v Belgii projevila zájem, i když zatím nebyla uzavřena žádná smlouva," uvedl Sušanka.

S belgickou zoologickou zahradou komunikuje ředitel táborské zoo Evžen Korec. "Jedna jsem se ředitelem zoo, kterou zatím nechci jmenovat, a zájem o medvěda je definitivní. Už jsme se na tom dohodli, i když zatím nemáme podepsanou smlouvu," řekl Korec.

Zoo Tábor se rovněž nabídla, že medvěda uspí a odchytí sama na vlastní náklady a převeze ho prozatím do záchranné stanice v Hluboké nad Vltavou, která by medvědovi mohla poskytnout dočasný azyl na dva měsíce.

"Rád bych ještě dodal, že se nám nabídl přední český expert a veterinář doktor Pavlačík, že by rád participoval na uspání medvěda a já bych byl moc rád, kdyby celou akci vedl. Jde o to, že pokud by narkotizaci dělal někdo, kdo nemá zkušenosti s uspáváním velkých šelem, ale třeba jenom se srnkami, tak by medvěda místo uspání mohl omylem zabít," informoval ředitel táborské zoo.

Související obsah

"My bychom si medvěda rádi vzali, ale bohužel nemáme místo. V naší zoo již máme harmonizující skupinu medvědů a nemůžeme jim tam přivést čtvrtého medvěda," objasnil mluvčí zoo.

Hladový medvěd se Valašskem toulá už od září, mezitím stihl zabít několik ovcí a napadnout pár dalších zvířat. Rozhodnutí o jeho odstřelu přišlo od zlínského hejtmana Jiřího Čunka a okamžitě způsobilo vlnu pobouření. Lidé podepisovali petici, aby mohl medvěd žít.

Související obsah

Horlivý aktivismus táborské zoo a ochota belgické zoo převzít si ho způsobily v událostech významný obrat - vypadá to, že hladový chlupáč ze Zlínska nakonec o život nepřijde.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz