Změna času

Konec změny času v ohrožení? Rakousko ho chce odložit do 2021

Konec změny času v ohrožení? Rakousko ho chce odložit do 2021
Zdroj: Profimedia

Konec střídání času se komplikuje. Rakousko jakožto předseda Rady EU členským zemím navrhlo odložit zrušení změny času až na rok 2021. Novinářům to po jednání ministrů dopravy sdělil rakouský ministr Norbert Hofer. Státy se zatím neshodly.

 Zástupci členských států EU měli v pondělí poprvé možnost se vyjádřit k plánovanému zrušení povinného střídání letního a "zimního" času. Ministři dopravy se shodli na tom, že by se měl čas harmonizovat. Jaký z nich a kdy se začne používat, ale zatím netuší.

Rakouské předsednictví EU teď navíc navrhlo, aby se změna projevila až v roce 2021. Evropská komise, která se návrhem zabývala jako první, by ale stále preferovala zavedení jednoho času už od příštího roku. Prosazovat bude ten letní, členské státy si ale zřejmě budou moci vybrat.

Většina zemí podle Hofera návrh podporuje, poměrně skeptické byly Velká Británie, Polsko a Švédsko. "Potřebujeme na projednání více času. Navrhujeme, aby změna platila až od roku 2021," citoval Hoferova slova portál derstandard.at.

Související obsah

Zároveň by podle něj měla Evropská komise jmenovat koordinátora, který bude na harmonizaci časů a shodě s členskými státy pracovat. Jednání ve Štýrském Hradci se účastnila také komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová, která by jako takový koordinátor mohla fungovat.

České ministerstvo dopravy naznačilo, že by chtěla Praha zůstat ve standardním, tedy "zimním" čase. Pro návrh Evropské komise se v letní anketě vyslovilo 84 procent Evropanů, kteří se do hlasování zapojili. Musí ho ještě schválit Evropský parlament, Rada Evropy a jednotlivé státy.

Podívejte se na anketu mezi Čechy o změně času:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz