Změna času

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

V Libanonu se nedohodli na změně času. Způsobilo to velké zmatky

Obyvatelé Libanonu žijí od neděle ve dvou časových pásmech. To, jaký čas mají na hodinkách, často závisí na jejich náboženství. V zemi obývané podobně velkými skupinami muslimů a křesťanů to způsobuje velký zmatek. Za chaos může muslimský premiér Nadžíb Míkátí, který se rozhodl posunout změnu času ze zimního na letní na 20. dubna, aby tím pro své souvěrce o hodinu zkrátil postní měsíc ramadán. Mnoho křesťanů i firem se ale toto nařízení rozhodlo nerespektovat. A stejně jako v Česku si i tam hodinky seřídili už v neděli, jak byli zvyklí z minulosti.

Změna času

Čas se každoročně střídá dvakrát. Na letní čas se přechází jednotně v celé Evropské unii poslední neděli v březnu, zpátky se pak mění poslední neděli v říjnu. V roce 2023 se čas mění v neděli 26. března 2023 z 2:00 na 3:00 a v neděli 29. října 2023 z 3:00 na 2:00. 

PSALI JSME: Proč se stále mění čas? Střídání mělo dávno skončit

Čas odpovídající danému časovému pásmu u nás platí od října do března, nepřesně se označuje jako čas zimní (zimní je ve skutečnosti posunutý o hodinu zpět oproti standardnímu pásmovému času). Letní čas je posunutý o jednu hodinu vpřed. Původním účelem střídání času, zavedeného za první světové války, byla úspora elektrické energie, která se dnes jeví jako neopodstatněná. Výzkumy naopak upozorňují, že střídání času může mít negativní dopad na přirozený biorytmus, psychiku a celkový zdravotní stav. 

O zrušení střídání času se diskutuje již dlouhá léta, dokonce na celoevropské platformě. Rezolutní rozhodnutí ale EU neučinila a poslední návrh spočívá v tom, že by si o zrušení rozhodly jednotlivé státy a vybraly si i to, který čas si ponechají. Mezi jednotlivými členskými zeměmi v tom ale nepanuje shoda.   

Češi chtějí zůstat u letního času. Experti jsou proti