Medvěd

VELKÁ MAPA: Tady všude už medvěd řádil, zabil desítky ovcí

VELKÁ MAPA: Tady všude už medvěd řádil, zabil desítky ovcí
Zdroj: Profimedia

Desítky mrtvých ovcí a koz, rozbité úly a ohrady, napadený beran a zabitý králík - taková je bilance medvěda, který už měsíc a půl řádí na Zlínsku a Vsetínsku. Naposledy ho viděli v neděli v obci Hovězí. K jeho odchytu by teď chtěli použít fotopasti.

Medvěd už má v nohách pěkných pár stovek kilometrů. Do Vizovických vrchů pravděpodobně přišel z Beskyd, poprvé ho viděli v polovině září nedaleko Nového Hrozenkova. Pak se vydal směrem ke Zlínu.

Nejprve se živil ovocem, které si setřásl ze stromů. Postupně si ale troufal i na ovce a kozy, podle expertů proto, že se potřebuje před zimou pořádně najíst. I proto nainstalovali do lesa půltunovou železnou klec, do které chtěli medvěda odchytit.

Jenže to se nepovedlo a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek volal po jeho odstřelu. Proti tomu se ale postavili lidé, kteří už sepsali několik petic - jednu má dostat na stůl hejtman, jiná má zase mířit do Senátu. Už nyní se pod ně podepsaly tisíce lidí. 

VŠECHNO O MEDVĚDOVI SI PŘEČTĚTE TADY

Mezitím o medvěda projevila zájem jedna z belgických zoologických zahrad. Zprostředkování by měla zajisti zoo v Táboře. " Oslovili jsme zhruba 300 zoologických zahrad po celé Evropě, jestli by si medvěda nevzali. Jedna zoo v Belgii projevila zájem, i když zatím nebyla uzavřena žádná smlouva," uvedl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.

Související obsah

Otázkou ale zůstává, jak medvěda odchytit. Naposledy ho viděli v Hovězí na Vsetínsku, kde si otevřel dveře králíkárny a zabil králíka. Den předtím v Janové roztrhal tři ovce. Experti teď plánují k jeho odchytu použít fotopasti. V současnosti je asi dvacet kilometrů vzdušnou čarou od klece s návnadou. 

Podívejte se na mapě, kde všude už medvěda viděli:

Podívejte se na reportáž z Televizních novin

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz