Domácí

Halloween začíná drtit Dušičky! Kterému svátku dáváte přednost?

Halloween začíná drtit Dušičky! Kterému svátku dáváte přednost?
Zdroj: Getty Images

Dušičky jsou tradicí, která se slaví v České republice 2. listopadu. Lidé vzpomínají na ty, které ztratily, chodí na hřbitovy zapalovat svíčky a pokládat věnce. V poslední době se však u nás začíná objevovat anglosaský svátek Halloween, při kterém se lidé převlékají do různých kostýmů, vydlabávají dýně a jejich domy připomínají spíše horory. Halloween se stává stále více oblíbeným než Dušičky.

Památka zesnulých – Dušičky je dnem, kdy pozůstalí vzpomínají na své příbuzné nebo přátelé, o které přišli. Svátek se slaví 2. listopadu. Lidé chodí na hřbitovy pokládat věnce či zapalovat svíčky na hroby zemřelých a v kostelech probíhají mše svaté. V České republice patří Dušičky mezi významné svátky, avšak v posledních letech se u nás začal slavit také Halloween.

Halloween, který pochází z anglosaských zemí, se slaví 31. října. Mezi tradiční zvyky patří vydlabávání dýní, oblékání se do různých kostýmů a zdobení domovů ve strašidelném stylu. Nejvíce se svátek slaví v USA, ve Velké Británii, Irsku nebo v Austrálii.

Strašidelné halloweenské horory i tematické pohádky pro děti. Sledujte filmy na Halloween online na Voyo.

Související obsah

V České republice sice nepatří Halloween mezi tradiční svátek, ale každým rokem roste jeho obliba u lidí. V některých městech a vesnicích se začínají stále více pořádat průvody v maskách s vydlabanými dýněmi jako svítilnami, lidé chodí na halloweenské party a zdobí své domy strašidelnými dekoracemi.

I obchodní řetězce se začaly zaměřovat na Halloween a nabízejí různé kostýmy, dekorace a dýně. Na Dušičky se však nezapomíná. K prodeji jsou například věnce, svíčky nebo květiny.

Anglosaský svátek slaví v Česku spíše mladší generace nebo rodiny s dětmi. Starší generace dávají stále přednost Dušičkám.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz