Pelikán

"Pozor na zobáky!" Takhle v zoo přesouvají pelikány do zimoviště

Další nevšední zážitek mají za sebou ošetřovatelé ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Před zimou bylo potřeba přemístit 25 pelikánů na zimoviště. Dobrovolně se ale tito nejtěžší létající ptáci, kteří váží až 15 kilo, odchytit nenechali.

Je to každoroční boj. Na jedné straně rozcvičení ošetřovatelé, někteří oblečení do neoprenu, a na straně druhé 25 odhodlaných ptáků s obrovskými zobáky, snažící se za každou cenu si svůj letní pobyt ve výběhu prodloužit.

"Ti ptáci už se přepeřili do svatebního šatu a jakmile je zavřeme do zimoviště, tak se okamžitě páří a začnou snášet vejce," objasnil ošetřovatel královédvorské zoo Michal Podhrázský.

Strategie ošetřovatelů je jednoduchá, dostat pelikány z vody na pevnou zem. Tam už většinou nejsou tak rychlí a létat delší vzdálenosti se jim nechce. Jejich dlouhý zobák je ovšem v ohrožení velmi účinnou zbraní.

Zoologové musí být neustále ve střehu a v ideálním případě jít na velké ptáky zezadu. "Dneska opravdu kdo má ruce a nohy, vyrazil pomoct," uvedla ošetřovatelka Andrea Jiroušová. Rozvinutá rojnice zabírá a nakonec přesile jeden po druhém podléhají.

Související obsah

Přesto nakonec ošetřovatelé neslavili stoprocentní úspěch. Jednomu odvážlivci se útěk skutečně vydařil a dostal se do vedlejšího výběhu. A tak zatímco jeho příbuzní putují do zimoviště, 25. pelikán se může v klidu připravit na druhé odchytové kolo. Na druhý pokus už se povedlo.

Filip Pultar/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz