Domácí

Školy zakazují mobily o přestávce, rodiče jásají! ANKETA

Některé školy zavádějí zákaz používání mobilních telefonů i o přestávkách. Ředitelé chtějí, aby spolu děti opět normálně mluvily a ne jen koukaly do displejů. Většina rodičů i psychologové se shodují, že je to správné rozhodnutí.

Displeje, kam se podíváš. Tak to podle ředitelů vypadá na základních školách. Žáci tráví víc času s mobilem než spolu. "Děti se věnují mobilu více, než je zdrávo. Také spolu méně komunikují," řekl ředitel základní školy Bohumín Miroslav Rosík.

Některé školy se proto rozhodly jednat a změnily ve školním řádu pravidla. Třeba na základní škole v Havířově děti nesmí mobilní telefon používat ani v hodině ani o přestávkách.

"Žáci o přestávkách využívali zařízení na mobilování a nebyli schopni si dojít na záchod nebo jíst svačinu," rozčiluje se ředitel ZŠ Havířov Jiří Kotaška. Žáci mají mobily schované v taškách nebo vypnuté.

Se zákazem souhlasili rodiče a už teď jsou prý vidět změny. "My jsme původně měli wi-fi zapnutou na všechy přestávky, teď jsme to omezili už jen na velkou," doplnil Rosík.

Související obsah

Odborníci také souhlasí se zákazem a hlavně doporučují vytrvat. "Tam, kde jsou mobily zakazované, se po kratší době děti o přestávkách vrací zpátky ke klasickým hrám," chválí psycholog Filip Jadlovec.

Podle České školní inspekce však obecně zakázat mobily ve škole nelze. "Školní řád nemůže zakázat žákům nošení mobilních telefonů do školy. Ředitel školy je oprávněn prostřednictvím školního řádu pro používání mobilních telefonů žáky stanovit pravidla," informoval Ondřej Andrys z inspekce.

Problém s používáním telefonů razantně vyřešili ve Francii, kde je žáci do školy nesmí nosit vůbec. Podle odborníků se tím dá předejít jiným problémům mezi dětmi. Například závislostem nebo kyberšikaně.

Jan Socha/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz