Domácí

Hon na medvěda pokračuje! Vrátil se ke kleci, zkusí ho uspat

Hon na medvěda, který se potuluje po východní Moravě, nabírá na obrátkách. Už v pondělí se ke skupině zkušených stopařů přidá i veterinář s narkotizační puškou. Pokud by se mu podařilo medvěda zasáhnout a uspat, skončil by zřejmě v belgické zoo.

Od chvíle, kdy šelma přešla hranice se Slovenskem, má v nohou stovky kilometrů a na kontě čtyři desítky domácích zvířat. Viděli ji dokonce až u Zlína nebo Bystřice pod Hostýnem.

Po několika dnech v Hostýnských vrších se medvěd vrátil zpátky do Vsetínských Beskyd. Po téměř osmitýdenním putování je tam, kde ho lidé 13. září viděli prvně - u Nového Hrozenkova. A i tam lovil.
 

"Byly to dvě ovce nad Karlovickou dolinou, takže právě tam je ta odchytová klec teď instalována," sdělil Michal Orálek z Českého svaz ochránců přírody Valašského Meziříčí.

Související obsah

Medvěda do pasti lákaly jablka a med. Teď přibyla kukuřice. A nejen ta. "Celou sobotu jsme pokládali tzv. pachovou stopu. To znamená, že jsme vnitřnosti od zastřeleného jelena v pytlích na laně za sebou tahali celé kilometry po krajině. Škoda, že televize nemůže přenášet zápach, říká Orálek.

Najít medvěda v oblasti několika desítek čtverečních kilometrů má ochranářům a myslivcům pomoct osm fotopastí s okamžitým přenosem obrazu. Informaci prý předají expertovi ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem s narkotizační puškou, který se do lesů vydá už zítra ráno.

"Má šanci. Záleží, jak bude ta informace čerstvá a záleží, jak se dokáže rychle přemístit, ale ten medvěd se taky rychle přemisťuje a tento strašně moc," myslí si František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy.

Související obsah

"Nejtěžší vůbec je dostat se na účinnou vzdálenost k tomu medvědovi. Ideální je střílet do vzdálenosti nějakých třiceti metrů," tvrdí Lukáš Pavlačík, veterinář ZOO Dvůr Králové nad Labem.
 

Pokud by se šelmu podařilo objevit, zasáhnout a uspat, stále platí, že po karanténě v záchranné stanici nedaleko Temelína by mohla skončit v zoo v Belgii.

Zdeněk Čík/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz