APLIKACE TN.CZ
Obchod

Lidovci plánují převratnou změnu. Zavřít obchody o všech svátcích

Lidovci plánují převratnou změnu. Zavřít obchody o všech svátcích
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Celkem o osmi státních svátcích musejí mít velké obchody zavřeno. Lidovci by ale chtěli, aby zákaz prodeje platil o všech svátcích. V současnosti připravují pozměňovací návrh, který by regulaci prodeje rozšířil.

O každém státním svátku, na který se zákaz prodeje vztahuje, se najdou lidé, kteří marně lomcují dveřmi a chtějí se dostat do prodejny. Regulace se totiž týká jen vybraných dní a lidé ani po dvou letech jasně neví kterých.

Poslanci by se už brzy měli zabývat dvěma protichůdnými návrhy. Ten z pera Patrika Nachera (ANO) požaduje vyjmutí velkoobchodního prodeje ze zákona o zákazu prodeje. Na stole už ho má hospodářský sněmovní výbor, který by ho měl projednávat tento týden. Podle Nachera je totiž na velkoobchodech závislá celá řada dalších zařízení - například hotely, dětské domovy či zdravotnická zařízení.

Jiný nápad ale mají lidovci. Ti by chtěli, aby se zákaz prodeje rozšířil na všechny státní svátky. Podle webu Echo24 už připravují pozměňovací návrh. Kdyby ho poslanci schválili, zavřeno by bylo celkem třináct dní.

Související obsah

To by uvítali i odboráři, kteří v minulých dnech rozjeli kampaň s názvem "Neberte nám svátky". Vytiskli celkem 80 tisíc zelených pásek, které nosí ti zaměstnanci, kteří jsou proti zrušení zákazu prodeje.

Zákaz prodeje platí v České republice na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí být otevřeno pouze do 12 hodin. Otevřeno smějí mít pouze obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, lékárny, benzinky, obchody na letištích nebo nádraží či v nemocnicích.

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz