Domácí

Na Valašsko přijel lovec medvědů. Pokusí se zvíře chytit a uspat

Pomoci s odchytem medvěda, který před osmi týdny přišel na Moravu ze Slovenska, v pondělí brzy ráno přijel expert na uspávání divokých šelem. Zvíře, které má na Valašsku na svědomí už čtyřicet zabitých hospodářských zvířat, se bude zkušený veterinář snažit vystopovat a uspat.

V pondělí se sešli odborníci na divoké šelmy z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a z Hnutí Duha s kolegou, který přijel na Valašsko ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, aby prodiskutovali a zvolili správnou taktiku. Úkolem veterináře, který má velké zkušenosti s narkotizací velkých zvířat, je zvíře bezpečně uspat pro následný převoz z východní Moravy. Ovšem otázkou je, kam přesně se vydat.

"Musíme zjistit, jaká je situace v terénu podle toho, kde se ten medvěd bude pohybovat. Pokud nezjistíme, kde se pohybuje, tak můžu čekat kde chci a můžu tady být do soudného dne," uvedl veterinář ze ZOO Dvůr Králové Lukáš Pavlačík.

Šelma se stále pohybuje na velkém území, odborníci ale věří, že je ve Vsetínských Beskydech blízko odchytové klece. "To zvíře se pohybovalo v samotném začátku na ploše asi 900 až tisíc kilometrů čtverečních, teď poslední týden už se zúžil na nějakých 60 kilometrů čtverečních," řekl František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy.

Související obsah

První kroky týmu proto vedly směrem k pasti, jejíž umístění odborníci přísně tají. Doufají ve štěstí, že šelmu mezi Novým Hrozenkovem a Velkými Karlovicemi objeví. "Odchyt medvěda v kleci je ta nejreálnější varianta, která může být, i nejbezpečnější. Přímá imobilizace pomocí narkotizační pušky je spíše náhodná - pokusíme se o to, ale opravdu ta pravděpodobnost je velice nízká," informoval Pavlačík.

Veterinář je připravený strávit v lesích Valašska celý týden. Pokud by se zvíře chytit nepodařilo, ve hře jsou i jiné varianty. Například další odchytové klece, na které ochranáři dnes dostali potřebná povolení.

sei, Zdenek Čík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz