Zajímavosti

Mobily způsobují rakovinu u potkanů! Mají díky tomu delší život

Mobily způsobují rakovinu u potkanů! Mají díky tomu delší život
Zdroj: Getty Images

Američtí vědci provedli výzkum, v rámci kterého testovali účinky záření mobilních telefonů. Výsledky jim portvdily, že toto záření způsobuje rakovinu. Teda alespoň u potkanů.

Výzkum prováděli vědci z amerického Národního toxikologického programu na samcích potkanů. Zvířata vystavovali záření 2G a 3G mobilních telefonů a zjistili, že se jim udělali nádory na mozku a srdci. "Věříme, že tu je přímá souvislost mezi radiofrekvenčním zářením a nádory u potkanů," uvedl John Bucher, který výzkum vedl.

Během testování výzkumníci drželi potkany ve speciálních komorách, kde je vystavovali tomuto záření po celý jejich život. Záření bylo přerušované - deset minut bylo zapnuté a deset minut vypnuté. Tak to fungovalo každý den po dobu devíti hodin.

U těchto potkanů se prokázalo, že se jim na srdci a v mozku vytvořily nádory. Paradoxně však žili déle než potkani, kteří nebyli vystavováni záření. "To může být vysvětleno tím, že u těchto potkanů jsme zaznamenali pokles chronických problémů s ledvinami, které jsou častou příčinou smrti starších potkanů," řekl Michael Wyde, který se na výzkumu podílel.

Související obsah

Podle vědců naštěstí výsledky výzkumu nemusí znamenat, že má záření z mobilů stejný vliv i na lidi. "Potkani byli záření vystavováni po celém jejich těle, zatímco lidem záření zasahuje jen do malé části těla, která je blízko telefonu," vysvětlil John Bucher.
 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz