Klimatické změny

Život v Evropě se kvůli počasí změní. Důsledky budou ohromné

Život v Evropě se kvůli počasí změní. Důsledky budou ohromné
Zdroj: Getty Images

Měnící se klima ohrožuje lidské zdraví, mění životní prostředí a má dopad i na hospodářství. Jak se tyto změny projeví v jednotlivých klimatických oblastech našeho kontinentu, popsala Evropská agentura pro životní prostředí. Třeba Češi a další obyvatelé střední Evropy se musí připravit na větší výkyvy počasí a sušší léta.

Měnící se klima pociťuje celá Evropa. V jednotlivých regionech se ale změny projevují různě. Evropská agentura pro životní prostředí shrnula ty nejdůležitější změny. Evropa je v její zprávě rozdělena do sedmi regionů. Infografiku ke změnám klimatu teď zveřejnil Evropský parlament.

Česko, většina střední Evropy, Německo, Francie bez pobřežních oblastí, Rumunsko a Bulharsko patří do kontinentální oblasti. Tam musí lidé počítat s většími výkyvy počasí a s tím, že v létě bude méně pršet. Přesto je riziko rozvodnění řek větší, stejně tak riziko lesních požárů.

Češi už tyto změny pozorují. Například letošní léto bylo jedno z nejsušších v historii. To s sebou nese i ekonomické důsledky, třeba lesy budou ztrácet hodnotu. Naopak stoupnou náklady na chlazení.

Výrazné důsledky budou mít klimatické změny pro Středomořskou oblast, kam Češi v létě rádi jezdí na dovolenou. Obyvatelé Španělska, Portugalska, francouzského středomořského pobřeží, Itálie, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Albánie, Řecka, a samozřejmě také států, které nejsou v EU, ale leží při pobřeží Středozemního moře, budou bojovat s většími teplotními extrémy.

Dále klesne hladina řek, častěji bude hrozit sucho, lesní požáry a příroda ztratí na rozmanitosti. Ekonomické důsledky budou velké. Zemědělství bude potřebovat více vody, i tak ale sklizně budou nižší. Živočišná výroba bude náročnější. Kvůli obrovským vedrům přestanou být tyto destinace tak vyhledávané v letních měsících, naopak ale vzroste jejich popularita ve zbytku roku.

Změny budou mít následky i na zdraví lidí. Více je budou ohrožovat nemoci přenášené hmyzem a lidé budou umírat kvůli vlnám veder.

V létě turisté spíše zamíří do boreální oblasti, tedy do Švédska, Finska a pobaltských států. Tam obyvatelé navíc v průběhu roku ušetří na vytápění, zemědělství zase může počítat s vyšší sklizní. Ubyde sněhu a ledu, sněhové bouře ale budou ničivější. Díky oteplení rychleji porostou lesy, což ale svědčí lesním škůdcům.

Měnící se klima zasáhne i další regiony. Na západě Evropy při pobřeží Atlantiku si musí zvyknout na častější srážky, častější záplavy a horší počasí. Na horách budou ustupovat ledovce, horští živočichové budou hledat útočiště ve vyšších polohách a hrozí vymírání druhů.

Evropská unie je po Číně a USA třetím největším emitentem skleníkových plynů, které stojí za globálním oteplováním. V rámci EU byla Česká republika sedmým největším znečišťovatelem. Nejvíce emisí (78 %) pocházelo z výroby elektřiny.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Další proroctví Baby Vangy pro letošní rok: Děsivé události roku 2018 zdaleka nekončí!

NEJLEPŠÍ ZPRÁVA pro milovníky cestování: Létání po Evropě bude zcela zdarma! Kdy?

vbo, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz