Výročí

Smutné výročí. Nacisté udeřili na Židy přesně před 80 lety!

Dnes je tomu osmdesát let od Křišťálové noci, události, která změnila chod dějin. V noci z devátého na desátého listopadu roku 1938 vypálili nacisté 300 synagog, vyrabovali a zníčili na 7000 židovských obchodů a na 30 tisíc Židů odvlekli do koncentračních táborů.

Záminkou pro plenění se stala smrt vyslance ve Francii - toho 7. listopadu 1938 zabil sedmnáctiletý židovský mladík.

Křišťálová noc byla německými vůdci vydávána za spravedlivý hněv lidu a jako odplata za smrt vyslance. Ve skutečnosti šlo ale o organizovanou akci. Ve většině případů plenily a podpalovaly synagogy jednotky SA.

"Byl to přechod k otevřenému teroru, bylo tím naznačeno, že nacistický režim se nezastaví před vraždami," míní ředitel židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Nacisté noc posměšně označili jako křišťálovou podle skla rozbitých výloh židovských obchodů. "Následoval zákon o vyloučení židů z ekonomické činnosti čili nacistický stát mohl ten židovský majetek začít beztrestně rozkrádat. Ty pojistné škody které nacisté způsobili ničením židovského majetku, tak nedostali ti poškození, ale nacistický stát," vypočítává Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu.

Pražské synagogy sice křišťálovou noc přežily, svatostánky v ostatních českých městech ale takové štěstí neměly. V českém pohraničí obsazeném Němci synagogy hořely. V plamenech se ocitly svatostánky například v Liberci, v České Lípě, Karlových Varech, Opavě nebo v Kynšperku nad Ohří.

"Je určitě na místě připomínat si hrůzy minulosti, ale myslím si, že je také dobré podívat se na současnost. nelze zůstat jen u toho, co bylo, ale podívat se na to, jakým způsobem se projevuje antisemitismus dnes," varuje ředitel židovského muzea.

pez, Anežka Vrbicová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz