Kotliková dotace

Na kotlíkové dotace přijdou krajům miliardy. Nejvíc na sever Moravy

Více než tři miliardy korun chce vláda rozdělit v rámci evropských dotací do krajů na výměnu kotlů. Krajské úřady se o ně budou moci hlásit od ledna. Třetinu peněz má dostat Moravskoslezský kraj, kde obyvatele trápí smog.

Nejprve dlouhé fronty, pak tisíce žádostí na internetu. Takhle to vypadalo, když kraje začaly nabízet dotace na ekologické kotle.

Kdo se nedostal na řadu, bude moci o kotlíkovou dotaci zažádat znova. Vláda slibuje od nového roku na ekologické kotle přidat další tři miliardy.

"Máme připraveno 3,3 miliard korun. Třetí vlnu vyhlásíme pro kraje 7. ledna a ukončena bude na konci února 2019," vypočítává Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Miliardu má dostat Moravskoslezský kraj. O nový kotel tam už požádalo zhruba 10 tisíc domácností. Téměř všem byla dotace schválena. Lidé si musejí staré kotle za nové, ekologické vyměnit nejpozději do roku 2022.

Související obsah

I přes možnost dotace jsou peníze pro některé problém. Lidé totiž nový kotel musí nejprve zaplatit z vlastní kapsy, teprve pak částku díky dotaci dostanou zpět.

Vyřešit by to mohly půjčky. Ty od nového roku plánuje na kotle zavést právě Moravskoslezský kraj.

pez, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz