Domácí

Jíme antibiotika? Veterináři řekli, jak je na tom české maso

Jíme antibiotika? Veterináři řekli, jak je na tom české maso
Zdroj: Profimedia

Vypadá to, že velkochovy v Česku si už snad začaly uvědomovat problematiku nadužívání antibiotik u zvířat, jejichž maso je určeno k následné konzumaci. Spotřeba antibiotik v chovech se dle dostupných údajů v posledních pěti letech snížila téměř o polovinu.

Ve srovnání v rámci třicítky dalších států Evropy se spotřeba antibiotik v českých chovech pohybuje okolo průměru. "Nevhodné nebo nadměrné užívání antibiotik může vést k větší odolnosti bakterií, což je nebezpečné pro zdraví zvířat i lidí," varuje Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Zároveň uvádí, že se situace s nadužíváním antibiotik a ostatních antimikrobik v naší republice výrazně zlepšila. "V roce 2017 bylo v rámci národního monitoringu vyšetřeno celkem 2193 vzorků masa a vnitřností jatečných zvířat, ryb, mléka, medu, vajec, zvěřiny a ryb," říká Vorlíček. A vyšší než povolené množství bylo podle Státní veterinární správy překročeno pouze ve čtyřech případech. A to je více než dobrý výsledek.

V letošním roce bylo doposud překročení zjištěno v šesti případech. Ani loni, ani letos nebylo nadužívání antibiotik zjištěno u ryb, medu, mléka ani vajec. Ve všech případech šlo o zvěř. Navíc se vždy jednalo o individuálně léčená zvířata. "Z dlouhodobého hlediska se v této oblasti situace zlepšuje," tvrdí Vorlíček.

Další stovky vzorků jsou vyšetřovány na jatkách při každém sebemenším podezření. "Také zde výsledky vyšetření vykazují jen ojedinělé nadlimitní nálezy," uvádí mluvčí. A ve všech případech jsou nařízena opatření, aby se kontaminovaná potravina nedostala ke spotřebiteli. Následně jsou zpřísněna kritéria dozoru na farmě, aby se zabránilo dalšímu nesprávnému použití léčiva. "V případě nedodržení pravidel pak následují sankce," upozorňuje Vorlíček.

Související obsah

Antibiotika se v chovech hospodářských zvířat používají v medicínsky odůvodněných případech pouze, pokud to vyžaduje zdravotní stav konkrétního zvířete.

Používání antibiotik přináší však spoustu rizik, a tak je v celé Evropské unii od roku 2006 zakázáno používat antibiotika jako stimulátor růstu u zvířat určených k následné konzumaci.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz