Zdraví

Nikdy nečistěte pejskovi zuby lidskou pastou! Může ho to zabít

Nikdy nečistěte pejskovi zuby lidskou pastou! Může ho to zabít
Zdroj: Profimedia

Při starosti o psí zuby byste nikdy neměli používat pastu určenou lidem! Obsahuje totiž látky pro psy velmi škodlivé. Pejsci navíc neumí pastu vyplivnout, a tak se škodliviny snáze dostanou do jejich těla.

Pokud má váš psí miláček problémy s chrupem, nebo pociťujete občasný nepříjemný zápach jeho dechu, je psí dentální hygiena určitě na místě. Ale určitš byste opravdu nikdy neměli použít lidskou zubní pastu. Látky, které se používají do zubních past určených pro lidi, mohou být pro psy toxické. Zvláště nebezpečné mohou být pro malá štěňata, tam při vyšším množství mohou způsobit i smrt.

"Pes neumí pastu vyplivnout. Takže látky v ní obsažené většinou polkne a dostanou se mu do těla," vysvětluje veterinářka Daniela Králová. Pasty určené lidem navíc pění, což může být psovi také velmi nepříjemné.

Umělá sladidla a fluoridy, nejčastěji používané látky většiny zubních past, mohou být pro psí zdraví velmi nebezpečné. Nejhorší, pro psí miláčky extrémně škodlivou látkou, je xylitol neboli dřevný cukr. Přidává se nejen do příchutí zubních past, ale nachází se také běžně v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Obsahují jej například maliny, jahody nebo švestky. Do past, žvýkaček a bonbónů se přidává kvůli dobré chuti, ale také protože na rozdíl od cukru řepného zubní sklovině neškodí.

"Existují běžně dostupné pasty přímo pro pejsky. Jsou s enzymy, které pomáhají štěpit plak, který se usazuje mazlíčkům na zubech,“ říká Králová. "Bývají s drůbeží nebo rybí příchutí, což pejskovi dokáže dentální hygienu zpříjemnit. Když pastu pes spolkne, nic se nestane."

Související obsah

Zároveň ale upozorňuje, že použití pasty není u čištění psích zubů to nejdůležitější. "Mnohem podstatnější je mechanické odstranění zbytků jídla kartáčkem nebo gázou," říká zvěrolékařka.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz