Politika

Zastupitelé Prahy si zvolili primátora. Stal se jím Pirát Hřib

Zdeněk Hřib se stal primátorem hlavního města. Zastupitelé Prahy si ho zvolili na svém prvním povolebním zasedání. Lídr Pirátů byl jediným kandidátem na tuto funkci. Opozice ho nepodpořila.

Sedmatřicetiletý Zdeněk Hřib působí v politice od roku 2013. Od loňského dubna je členem Pirátské strany. Opoziční zastupitelé novému primátorovi hlavního města vytýkají nedostatečné zkušenosti.

"To dlouhodobé řešení problémů Prahy bude nesnadné, ale já věřím, že se nám to za ty čtyři roky podaří výrazně posunout dál. Jedná se jednak o přípravu dopravních infrastrukturních staveb, abychom začali řešit tu krizi dostupnosti bydlení, zlepšení digitálních služeb pro občany," uvedl nový primátor Zdeněk Hřib.

Zdeňka Hřiba dnes zvolilo na prvním zasedání 39 členů zastupitelstva z 65. "Pan Hřib si šel tvrdě za svým. V zásadě jeho ambice stát se primátorem byla zcela zásadní pro Piráty, aby se stali vůbec součástí té vznikající koalice," řekl ke zvolení Hřiba Petr Stuchlík (ANO).

Na koalici se v Praze domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Původně o post primátora usilovali i předseda Prahy Sobě Jan Čižinský a lídr Spojených sil Jiří Pospíšil. Ti ale nakonec sami odstoupili.

"Já jsem pana Hřiba podpořil, byť jsem původně chtěl kandidovat sám, protože jsem zkušenější v politice," uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09/Spojené síly).

"Mám z toho radost, protože vzniká rada v hlavním městě Praha, která znamená pro Prahu změnu," netajil se Jan Čižinský (Praha Sobě).
 

Pospíšil i Čižinský budou předsedy zastupitelských klubů svých stran a hnutí. Prvním náměstkem, který má na starosti územní rozvoj se stal architekt Petr Hlaváček a náměstkem pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček ze STAN. Za Prahu sobě obsadil pozici náměstka pro finance Pavel Vyhnánek a dopravu v metropoli bude mít na starosti Adam Scheinherr.

Lucie Linhartová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz