Zahraničí

Vrak argentinské ponorky zůstane asi na dně, vládě chybí prostředky

Argentinská ponorka, kterou se po roce pátrání podařilo najít na dně jižního Atlantiku, nejspíš na dně oceánu zůstane. Argentinská vláda totiž nemá dostatečně vyspělou techniku ani finanční prostředky, aby vrak dostala z vody ven.

Už více než rok leží na dně Atlantického oceánu ponorka San Chuan, při jejíž havárii zahynulo 44 lidí. Ponorka je v hloubce 800 metrů a přibližně 500 kilometrů od pevniny.

"Vrak ponorky San Chuan byl nalezen nedaleko místa, odkud byl s posádkou navázán poslední kontakt," uvedl argentinský prezident Mauricio Macri.

Od 15. listopadu loňského roku ponorku nepřetržitě hledal tým expertů, když přišly zprávy o jejím nalezení, příbuzným obětí svitla naděje, že se budou moci se svými blízkými důstojně rozloučit. "Představte si, že máte někoho z rodiny v podobné situaci. Chtěli byste pro ně to stejné," uvedl synovec jednoho z mrtvých námořníků Cristian Torres.

Ponorka je ale tak hluboko, že k ní podle expertů není možné vyslat lidskou posádku. Nahradit ji stroji by ovšem bylo příliš nákladné. A tak San Chuan nejspíše zůstane pod vodou napořád, stejně jako další tisíce vraků.

Související obsah

Nedaleko Havajských ostrovů a přístavu Pearl Harbor se v asi třicetimetrové hloubce nachází vojenský letoun z druhé světové války, jehož pilot musel ve čtyřicátých letech nouzově přistát na vodě. Na druhé straně zeměkoule u tureckého města Kuşadası je vrak dopravního letadla Airbus A300. Turci ho tam ale ponořili naschvál, aby přilákali turisty-potápěče.

Pod hladinou oceánů se ukrývají tisíce havarovaných letadel, ponorek nebo lodí. Tím vůbec nejznámějším vrakem zůstává Titanic, který už více než sto let leží na dně severního Atlantiku. Zbytky zaoceánského parníku jsou i na seznamu světového dědictví UNESCO.
 

Kateřina Vodvářková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz