Vysoký tlak

Tisíce lidí netuší, že mají vysoký tlak! Lékařka radí, jak to poznat

Vysokým krevním tlakem trpí podle odhadů dva miliony Čechů, více než čtvrtina o tom ale netuší. Hypertenze přitom může způsobit infarkt, mrtvici nebo plicní embolii.

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze je nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního systému. Potýká se s ním asi pětina Čechů, řada z nich o tom ale ani netuší. Vysoký tlak totiž nebolí a pokud ho neodhalí lékař při vyšetření, může vést až k smrti.

Zpočátku se vysoký tlak projevuje nenápadnými příznaky, pokud však není léčen, může vést až k závažným komplikacím. Způsobuje například infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo plicní embolii a postihuje také ledviny.

Lékaři mohou rozhodnout o nasazení léků na snížení krevního tlaku. Základem je ale zdravý životní styl včetně každodenního pohybu. Pacienti by měli také omezit kouření a alkohol a snaži se jíst zdravěji. I na stravu si ale musí dávat pozor - některé potraviny tlak zvyšují.

Související obsah

Co znamená vysoký krevní tlak? Jak moc vážné je toto onemocnění? Jaké může mít důsledky? Jak můžeme onemocnění předcházet? Jak zjistíme, že máme vysoký krevní tlak? Jak probíhá vyšetření krevního tlaku? Dá se zcela uzdravit?

Na tyto i další otázky odpovídala interní lékařka Markéta Hauzarová. Celý rozhovor najdete zde:

 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vysoký tlak

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz