Domácí

Utajený obchod v Sapě! Celníci zabavili padělky za miliony korun

Celní správa při kontrole v pražské tržnici SAPA objevila tajný obchod, do kterého mohli pouze vybraní zákazníci. Zajistili zboží za desítky milionů korun, jedná se o padělky. Akce se zúčastnila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která uzavřela jednu z prodejen kvůli nedodržování hygienických předpisů.

Ve čtvrtek provedla celní správa kontrolní akci zaměřenou na padělky a elektronickou evidenci tržeb na vietnamské tržnici SAPA v Praze. Během akce objevila tajný obchod.

"Prodavači si vytipují potenciální zákazníky, osloví je a zavedou do tajné skrýše," uvedla pro TN.cz Ivana Kurková, tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu. 

Celníci zde zabavili tisíce kusů padělaného zboží. V tajném obchodě se nacházely zimní bundy, hodinky, boty nebo parfémy.

Škoda majitelů ochranných známek se může vyšplhat až na 10 milionů korun. Majitele obchodu se zadržet nepodařilo, je na útěku.

Kontrolní akce se zúčastnila i SZPI, která v jedné z prodejen objevila exkrementy hlodavců a prodejnu uzavřela. "Inspektoři zde dále zakázali uvádět do oběhu 61 kg potravin bez jakýchkoli dokladů o původu. Povinnost disponovat dokumentací umožňující sledovat potravinu v rámci distribučního řetězce patří k elementárním požadavkům potravinového práva," uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Inspekce také zakázala používání automobilu k přepravě potravin. "Kontrola v dopravním prostředku zjistila exkrementy hlodavců, dlouhodobě zanedbaný úklid, potraviny neoznačené v českém jazyce a absenci dokladů o původu zboží u části potravin," doplnil Kopřiva. 

Inspektoři našli nedodržování podmínek i u dalších čtyř automobilů. Dále bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty kontrolovaným osobám. 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz