Důchodci

Půjdete do důchodu po roce 2030? Penze vám nejspíš o hodně klesne

Půjdete do důchodu po roce 2030? Penze vám nejspíš o hodně klesne
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Současným důchodcům vláda na penzích přidává, výhled pro ty budoucí ale není tak růžový. Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nejsou české finance dlouhodobě udržitelné a velký problémem jsou právě i důchody. V budoucnu by důchodci mohli mít v přepočtu na dnešní peníze asi o tři tisíce korun měsíčně méně než nynější penzisté.

Podle Národní rozpočtové rady jsou české veřejné finance dlouhodobě neudržitelné. Českou republiku čeká prudký nárůst důchodců po roce 2030, který dále ještě urychlí odchod z práce takzvaných Husákových dětí, neboli silných ročníků z poloviny 70. let minulého století. Kolem roku 2060 by českou společnost mohlo tvořit asi 40 procent důchodců.

Výpočítejte si svůj důchodový věk:


Právě lidí narozených v 70. letech a jejich dětí se týkají nepříznivé výhledy NRR. "Kdybychom se nyní přenesli do demografické situace roku 2035 či 2040, tak máme podle mých osobních hrubých výpočtů průměrný důchod nikoli 12 500 korun měsíčně jako dnes, ale jen 9500 korun," uvedla předsedkyně NRR Eva Zamrazilová pro portál ihned.cz.


Potřebná důchodová reforma je ovšem v nedohlednu.
Celkové zadlužení by v roce 2068 dosáhlo 228 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Jen pro srovnání, v Řecku v době, kdy tam vypukla krize bylo zadlužení na úrovni asi 127 procent HDP. Česká republika měla na konci roku 2017 dluh na úrovni 35 procent HDP.

Související obsah


Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož účel je vyhodnocování dodržování pravidel rozpočtové odpovědnosti. Její stanoviska a zprávy slouží jako podklady pro vládu, Parlament i samosprávu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Používáte v práci Facebook nebo třeba Yahoo? Tak pozor! Tohle vám může pěkně zavařit život!

Která herečka vydělala za poslední rok největší balík? Z těchto částek se vám protočí panenky!
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz