Domácí

Inspekce odhalila ozářené tablety na hubnutí, nemáte je doma?

Inspekce odhalila ozářené tablety na hubnutí, nemáte je doma?
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila na českém trhu nevhodný prostředek na hubnutí z Austrálie, který prošel ozářením. Výrobce však tuto informaci neuvedl na obalu, čímž porušil potravinové právo.

Nevhodný doplněk stravy Suns Chitosan Fat Blocker se na český trh dostal z Austrálie. "Laboratorní analýza SZPI u doplňku stravy prokázala ošetření ionizujícím zářením, přičemž tuto skutečnost výrobce neuvedl na obalu," uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI. 

"Potravinové právo jasně ukládá povinnost informovat spotřebitele, byla-li potravina nebo některá její složka ošetřena ionizujícím zářením, které je jedním ze způsobů likvidace mikroorganismů," doplnil Kopřiva. 

Související obsah

Ionizující záření může podle některých odborníků zamezit vzniku nežádoucí kontaminace potravin. Některé členské státy však s touto technologií nesouhlasí a mají obavy. "Proto vznikl požadavek na označování ozáření potravin a surovin včetně ozářených složek, aby se spotřebitelé mohli rozhodnout dle svých preferencí," dodal Kopřiva.

Podnikateli, který výrobek dovážel do ČR, nařídila SZPI jeho stažení z prodeje a dále s ním bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz