Pomoc

Pošlete proti Rusku lodě, apeluje Ukrajina na NATO! Napětí trvá

Ukrajinský prezident Petro Porošenko žádá Severoatlantickou alianci o pomoc při řešení situace v Kerčském průlivu. I když Ukrajina není členským státem NATO, Porošenko naléhá, aby aliance zajistila v oblasti bezpečnost. Ukrajina navíc obviňuje Rusko z blokování Azovského moře, údajně do něj nesmí 18 lodí vplout a dalších 17 vyplout.

Ukrajinská armáda je v pohotovosti. Prezident Porošenko osobně vojáky povzbudil na základně Desna. "Nedáme Rusku žádnou šanci obsadit Ukrajinu. Proto teď děláme všechno pro to, abychom mohli ozbrojeným silám přidat extra financování," slíbil vojákům Porošenko.

I když o bojeschopnosti vojáků Porošenko nepochybuje, žádá o pomoc NATO. Chce, aby do Kerčského průlivu vyslalo lodě a doufá, že Německo jako nejbližší evropský spojenec Kyjeva, nebude s pomocí váhat.

"Německo je naším nejbližším spojencem a doufáme, že státy NATO jsou připravené vyslat vojenské lodě do Azovského moře, aby pomohly Ukrajině a zajistily v oblasti bezpečnost," doufá ukrajinský prezident.

Rusko dál trvá na tom, že incident byl předem naplánovaný a podezřívá z účasti i západní státy. Moskva ale neupřesnila jaké. Turecko nabídlo, že se spor mezi Ruskem a Ukrajinou pokusí urovnat.

"Situace na Ukrajině byla hlavním tématem mého jednání s prezidentem Putinem, kdy jsme řešili, co je možné v tomto případu podniknout dál. Je možné, že bychom mohli být mediátorem. Mluvil jsem s oběma stranami a každá má určité požadavky," nechal se slyšet turecký prezident Erdogan.

Porošenko chce podle Ruska oživit šance na své znovuzvolení ve volbách, které se mají konat na jaře. Přístav Mariupol, kam ukrajinské lodě mířily, mezitím ovládly protesty. Lidé žádají, aby Rusko propustilo všech čtyřiadvacet námořníků, které zadrželo. Posledních devět poslal ruský soud do vazby ve středu. Ukrajina je považuje za válečné zajatce.

pez, Kateřina Kučerová, TN.cz

K tématu Pomoc

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz