Rovnice

Rovnice pro děti mate dospělé po celém světě! Zvládnete ji vyřešit?

Rovnice pro děti mate dospělé po celém světě! Zvládnete ji vyřešit?
Zdroj: Thinkstockphotos

Na první pohled je to jen pár čísel a znamének. Jenže rovnice, která se poslední dobou šíří po sociálních sítích, je záludnější, než by se mohlo zdát. Jaké je její správné řešení?

6÷2 (1+2) =. Tak vypadá matematická hádanka, která zamotala hlavu nejednomu uživateli sociálních sítí. Pokud je vaší odpovědí 0, 1, 3 nebo 6, jste bohužel vedle.

Jak upozorňuje portál Powerful Mind, správný výsledek rovnice je totiž číslo devět. Ptáte se proč? Úkony v matematice totiž mají jasný řád a určené pořadí.

Aniž bychom zbytečně zacházeli do složitostí, dá se říct, že první se řeší početní úkon v závorkách. V tomto případě tedy 1+2 a to dává dohromady trojku.

Po tomto kroku bude tedy rovnice vypadat takhle: 6÷2 (3) =. Dalším krokem je změnit část rovnice 2 (3) na dva krát tři, protože pokud mezi číslem a závorkami není jiný znak, má se za to, že se tyto dvě položky násobí.

Související obsah

V této chvíli tedy rovnice vypadá takhle: 6÷2 x 3 =. Najednou jsou tu ovšem dvě početní operace naráz - dělení a násobení. Co teď s tím? Co má přednost?

Postupuje se zleva doprava. V této konkrétní rovnice tak nejprve vydělíme šestku dvojkou, což dává výsledek tři. A zbyde tak 3x3, což je oněch výše uvedených devět.

A aby to náhodou nebylo příliš jednoduché, může být řešením rovnice i číslo jedna! Proč? Současné pořadí početních úkonů se totiž liší od toho, které matematici preferovali před sto lety.

Podle tehdejších pravidel by byl stejný první krok, tedy sečtení cifer v závorce. Pak by se postup lišil. Dalším krokem by totiž bylo vynásobení dvojky před závorkou součtem čísel v závorce. A výsledkem by tak bylo 6÷6, tedy jednička.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rovnice

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz