Migranti

Většina uprchlíků v Německu své údaje falšuje! Vymýšlí si i v Česku

Většina uprchlíků v Německu své údaje falšuje! Vymýšlí si i v Česku
Zdroj: Profimedia

Většina uprchlíků, kteří v Německu žádali o azyl, falšovali své údaje. Zjistil to nový izraelský systém IntuView. Ten pracuje s umělou intuicí a dokáže vyhledávat v nečekaných souvislostech, včetně těch emočních.

"Zjistili jsme, že 70 procent jmen nesedí a v něčem vykazuje nesrovnalosti," uvedl šéf vyhledávače IntuView Šmuel Bar. Právě v Německu prošel systém ostrou zkouškou, když analyzoval data poskytnutá úřady vyřizujícími žádosti o azyl. Informoval o tom portál lidovky.cz.

Podle Bara se IntuView nezajímá o data samotná, ale o významy a souvislosti. Umí například posoudit, s jakou emocí je určitý příspěvek napsán. Při analýze sociálních sítí využívá umělou intuici a cílí především na arabštinu. Dokáže ale pracovat i s desítkou dalších jazyků včetně češtiny.

Systém pak odhalí falešnou identitu na základě informací, kterých by si jinak úředníci nevšimli nebo je považovali za běžné. Umí tak oddělit válečné uprchlíky od těch, kteří se do Evropy dostávají za pomoci smyšlených údajů a snaží se využít ekonomické situace.

Související obsah

"Jména, zvláště ta arabská, jsou často spojena s určitým regionem. Jestli se představíte jako Ahmad Muhammad a budete tvrdit, že jste Syřan, náš software vás vyhodnotí jako nedůvěryhodného, protože v Sýrii se používají i prostřední jména po otci," sdělil Bar.

Podle portálu se snaží migranti s falešnou identitou dostat i do Česka. Většina z nich ale pochází z Ukrajiny a mluví tak jazykem, se kterým IntuView zatím nepracuje. Ministerstvo vnitra, které azylovou politiku řeší, žádný nástroj na posuzování žádostí o azyl nepoužívá.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz