Bezpečnost

Nabíjíte si v práci mobil? Nesmí se to! Zaměstnavatel to může zakázat

Nabíjíte si v práci mobil? Nesmí se to! Zaměstnavatel to může zakázat
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nabíjíte si v práci soukromý telefon nebo si vaříte čaj ve vlastní rychlovarné konvici? Zaděláváte si na problémy! I taková nabíječka na mobil je totiž spotřebič, jehož použití je nutné předem schválit zaměstnavatelem.

To, že porušujeme bezpečnost práce, si však často ani neuvědomujeme. Nabití mobilního telefonu nebo použití vlastního topidla v chladném počasí či větráku v parném létě je pro nás kolikrát tak běžnou záležitostí, že ani nedomýšlíme důsledky.

Jenže i taková maličkost, jako je nabíječka na telefon, musí být předem schválena zaměstnavatelem. Dost možná ji tedy i vy používáte na pracovišti neoprávněně.

"Nabíječky pro mobilní telefony jsou vzhledem k tomu, že pracují s vyšším jak bezpečným napětím dle normových hodnot, vyhrazeným elektrickým zařízením," uvedla Ivana Blažková z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Používání nabíječek na mobily nebo notebooky bez předchozího schválení tedy není povolené.

"Pro používání soukromých nabíječek na pracovištích tedy platí stejná pravidla jako pro ostatní donesené spotřebiče. To znamená, že je nutný souhlas zaměstnavatele," upřesňuje. Z toho, že si zaměstnanec donese na pracoviště vlastní spotřebič, kolikrát i staršího data výroby, jako například rádio nebo rychlovarnou konvici, přitom bývá spousta zbytečných komplikací.

Největší problém nastává v okamžiku, kdy zaměstnanec svým spotřebičem způsobí požár. Pokud se prokáže, že oheň se skutečně rozšířil od neschváleného spotřebiče, o jehož používání na pracovišti neměl zaměstnavatel ani tušení, může dát zaměstnanci škodu uhradit, a to v plné výši.

Zaměstnavatel totiž odpovídá za stavy všech technických zařízení na pracovišti. Samozřejmě také záleží na konkrétní domluvě. Někteří zaměstnavatelé použití vlastních spotřebičů schválí, jiní striktně zakážou. S novým spotřebičem totiž zaměstnavateli přibývá odpovědnost, za stav elektrického zařízení totiž od té chvíle zodpovídá on.

Související obsah

Pokud vám tedy na pracovišti chybí spotřebiče jako například rychlovarná konvice nebo mikrovlnka, nejlepší cestou bude o ně požádat přímo zaměstnavatele. A bezpečnějším způsobem, než si své telefony a tablety nabíjet přímo, je nošení powerbanky.

mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz