šikana

Ženu v práci šikanovali kvůli věku. Zastala se jí až ombudsmanka

Ženu v práci šikanovali kvůli věku. Zastala se jí až ombudsmanka
Zdroj: Profimedia

Ženu v práci kolegyně šikanovaly kvůli věku. Ani stížnost šéfce nepomohla a následně dostala výpověď. Obrátila se proto na inspektorát práce, ani tam ale nenašla zastání. To našla nakonec až u ombudsmanky.

Žena pracovala jako sociální pracovnice. Kolegyně ji měly urážet před klienty, což podle ombudsmanky snižovalo její autoritu. Žena si stěžovala vedoucí, které jí ale nabídla nepřijatelné řešení. Navrhla oběti šikany jinou pozici, na její místo by se pak dostala jedna ze spolupracovnic, které ji trápily.

Když žena nesouhlasila, dostala výpověď pro nadbytečnost. K vyhazovu mělo vést i to, že často upozorňovala na nekvalitní práci kolegyň. Obrátila se proto na inspektorát práce se stížností, že výpověď byla účelová. Úřad si ale pouze vyžádal dokumentaci od nadřízené, ženino tvrzení si ani neověřil.

"Inspektorát by se měl v obdobných případech zabývat otázkou, co bylo skutečným důvodem skončení pracovního poměru. Tento důvod musí být zjištěn spolehlivě, tudíž zpravidla nepostačí samotné tvrzení zaměstnavatele," uvedla ombudsmanka Anna Šabatová.

Související obsah

Úřad navíc nevzal v potaz ani šikanu a diskriminaci ženy na pracovišti, nepořádal ani o názor dalších zaměstnanců. Žena se nakonec obrátila na ombudsmanku a také soud. Bývalý zaměstnavatel pak ženě nabídl mimosoudní dohodu a finanční kompenzaci, kterou přijala.

"Zpětně jsem velice ráda, že jsem se do celého sporu pustila, protože to, čeho se bývalý zaměstnavatel vůči mě dopustil, bylo podlé a nespravedlivé. Všechno zlé se však nakonec obrátilo k dobrému, po půl roce jsem dostala novou šanci u nového zaměstnavatele," doplnila stěžovatelka.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz