Domácí

Zaměstnanci Iveca se bouří! Firma jim nechce vyplatit prémie

Ve Vysokém Mýtu je v posledních dnech atmosféra pořádně hustá. Zaměstnanci místní firmy Iveco Bus stávkují kvůli nevyplaceným prémiím.

Zaměstnanci firmy, která vyrábí užitkové vozy, autobusy a další vozidla a motory, podle Orlického deníku protestují už od minulého týdne. Shromážděný dav si přinesl transparenty, na kterých stála hesla jako: "My vyděláváme i na Vaše prémie!" nebo "Naše práce, Vaše zisky!"

O prémiích jednal v minulých dnech odborový svaz a vedení firmy, a to z důvodu rekordní výroby, přesčasů, navyšování výroby nebo omezených možností výběru dovolené kvůli nedostatku personálu. Odborový svaz po firmě požadoval mimořádné prémie ve výši jednoho průměrného platu.

Vedení ale i přes všechny tyto důvody požadavek zamítlo. Zaměstnanci se proto rozhodli odejít z přesčasových směn dříve. Ve firmě platí nepřetržitý provoz, proto i půldenní bojkot může ohrozit plán výroby. Zaměstnanci navíc varovali, že to nemusí být poslední krok, který uskuteční.

První protest proběhl minulou středu a byl pokojný - zaměstnanci pouze odešli ze setkání s vedením firmy. Ve čtvrtek si přinesli transparenty, se kterými prošli areálem firmy až k hlavní budově. Dneska protesty pokračují s tím, že zaměstnanci chtějí protestovat přímo před budovou, v níž sídlí vedení firmy. "Nejde čistě pouze o prémie. Důvodů, proč se lidé bouří, je víc," tvrdí rozzlobení zaměstnanci.
 

Podle vedení společnosti žádné prémie slíbené nebyly. "Odměnu jsme nevyplatili, protože žádná taková nikdy nebyla sjednána. Nápad na vyplacení takové odměny nám byl nedávno přednesen ze strany odborové organizace a to zcela mimo rámec kolektivního vyjednávání," uvedl generální ředitel společnosti.

Podle něj je v kolektivní smlouvě sjednané na jaře tohoto roku dokonce dvojí zvýšení mezd. Jedna se uskutečnila v dubnu o 9 procent, další bude od března o 7,2 %. "Mzdy navyšujeme pravidelně, žádné nevyplacené prémie nedlužíme," dodal ředitel.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz