Náhoda

Michal zasahoval u nehody s 29 zraněnými. Takhle to popisuje

V polovině října došlo na Pardubicku k vážné dopravní nehodě, při které skončil linkový autobus převrácený na boku v příkopu. Jak probíhala záchrana šedesáti cestujících a co je při zásahu nejtěžší prozradil v rozhovoru záchranář Michal Mašek, který byl na místě.

Podle záchranáře Michala Maška ze Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje to byl běžný den. "Prvotní informace pro nás byla nehoda autobusu, předpokládaný počet asi 40 zraněných," popsal Hašek den nehody linkového autobusu.

Na podobné události se pardubičtí záchranáři snaží pravidelně připravovat. I když už mají tomto roce za sebou dvě cvičení, jde podle Maška vždy o nestandardní situaci, kterou nedělají každý den. "Člověk přemýšlí nad tím, jak to tam nejlíp zorganizovat, aby všechno dopadlo jak má," dodává.

"V rámci těch mimořádných událostí musíme myslet tak, že musíme pomoct nejvíce lidem," říká. Největší problém s tím podle něj mají lékaři, protože se najednou nemůžou postarat o jednoho pacienta a dát mu stoprocentní péči. "Musí se starat o šedesát pacientů a dát jim adekvátní péči," vysvětluje Mašek.

Zmatek je podle záchranáře na každé mimořádné události. Kromě zraněných a záchranářů se na místě pohybují příbuzní a přihlížející. "Udělat si v tom nějaký pořádek samozřejmě chviličku trvá," popisuje Mašek. Pro podobné případy ale mají záchranáři předem rozdělené funkce.

Související obsah

Jakákoliv hysterie a stres na místě nehody ze strany pacientů nebo příbuzných, se přenáší i na nás záchranáře a tu práci nám stěžují, říká záchranář. V tomto konkrétním případě byli podle Maška lidé vyděšeni, ale všichni spolupracovali.

"Myslím si, že ti lidé měli obrovské štěstí," doplňuje k nehodě na Pardubicku. Podle něj by došlo k mnohem větší tragédii, kdyby se událost stala v jiném úseku. Že nikdo nezemřel, tak považuje za zázrak.

Za říjnovou nehodu linkového autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku, při které se zranilo 29 lidí, může podle znaleckého posudku technická závada na pneumatice.

pan, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz