Kontroly medů skončily katastrofou, půlka vzorků neprošla

V zimním období je spotřeba medu vyšší - dejte si ale pozor na falšované medy. Potravinářská inspekce varuje, že polovina vzorků, které kontrolovala, neodpovídá požadované kvalitě.

Med patří každoročně k problémovým potravinám. Letos například inspektoři odhalili med kaštanový, který ale s kaštany neměl nic společného. U řady medů zase neodpovídá země původu.

"Výrobce uvedl jako zemi původu Evropskou unii, laboratorní analýza ale prokázala, že se jedná o potravinu ze střední Ameriky. Další matoucí údaj byl u tohoto medu ten, že v e-shopu byl označen jako jednodruhový květový med nektaru květu pomerančovníku ze Španělska s obsahem vitamínů a dále byl uveden údaj země původu ČR. Tyto údaje nemohly být pravdivé," popsal jeden z případů mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V jednom borovicovém medu našli inspektoři přídavek sladidel a barviva. Navíc nebyl vůbec borovicový. V jiném lesním medu medovicovém odhalili barviva a špatné označení země původu.

Související obsah

Testy neprojde zhruba polovina všech kontrolovaných vzorků. Asi nejhorší prohřešek, který inspektoři v minulosti odhalili, byla přítomnost antibiotik, které se do českého medu dostaly smícháním s medem ukrajinským. Za falšování medu může inspekce uložit pokuty do výše 50 milionů korun, a za nejakostní medy několik set tisíc.

pez, Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz