Potravinový inspektor

Inspektoři odhalili hnusy z hospod a obchodů! Nejíte tam také?

Inspektoři odhalili hnusy z hospod a obchodů! Nejíte tam také?
Zdroj: SZPI

Plíseň, podezřelé předměty, falšování údajů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila výsledky odebraných vzorků potravin z českých obchodů a restaurací, nad nimiž se obrací žaludek.

V restauraci U Bříz v Bernarticích nad Odrou odebrala inspekce vzorek oleje z fritézy. "Vůně a chuť oleje byly palčivé a typické pro přepálený olej. Byl patrný modrošedý kouř. Olej byl viskózní konzistence, hnědozlaté barvy a vyskytovaly se v něm zbytky potravin," zhodnotili inspektoři prostřednictvím portálu Potraviny na pranýři.


Podobně to dopadlo i v rychlém občerstvení v ulici Marie Majerové v Sokolově. Olej z fritézy se už začal tepelně rozkládat. "Byl patrný modrošedý kouř, olej byl viskózní a měl hnědou barvu. Chuť a vůně byly palčivé, nažluklé a po přepáleném oleji," popsala inspekce.

Související obsah


Plísňové sýry jsou v České republice oblíbené. Ne však když se jedná o goudu. "Na řezné ploše byly patrné tmavé nečistoty a kolonie plísní viditelné pouhým okem," přiblížila inspekce stav sýru z choryňské Jednoty. Podle inspektorů však byla teplota skladování v době kontroly v pořádku a sýr ani neměl prošlé datum spotřeby.


Tak tomu ale nebylo u salámu Vysočina z ostravské restaurace U Fleků. Krom toho, že byl projitý, se na něm již začala tvořit plíseň. Také další ostravská restaurace Gulliver měla potíže s udržením kvality. Na knedlíku zabaleném v plastovém obalu už byla vidět plíseň.

 


Nebezpečná potravina se objevila i v prodejně Fanda Tran v Osové Bítýšce. Kakaové oplatky Mojo Cocoa Wafer totiž obsahují arašídy. To ale není uvedené na přelepce s informacemi, což může být nebezpečné pro lidi alergické na tyto ořechy.


Jako falšovanou potravinu označili inspektoři doplněk stravy Vitamineral z plzeňské prodejny Zdraví OK, který měl obsahovat vitamín A. "Výrobek obsahoval přibližně pouze 10 % z deklarovaného množství vitamínu A. Spotřebiteli tak byly poskytnuty zavádějící informace," vysvětlili inspektoři.

Související obsah


Řezníkova čerstvá porce kuřecího nebyla zas tak čerstvá, jak sliboval obal stehenních řízků z horoměřického Lidlu. Výrobek podle inspektorů zapáchal po zkažení, přičemž ale maso nebylo prošlé a bylo uskladněné při vhodné teplotě.


Podezřelé těleso objevili inspektoři v ovesných vločkách v Albertu v Praze 5. "Ve výrobku bylo zjištěno cizí těleso hnědé barvy o velikosti 1 cm," sdělila inspekce a balení Basic Oat Flakes označila za nebezpečné.

Související obsah


Všechny potraviny, o nichž inspekce informuje, by již měly být stažené z prodeje a lidé by se s nimi již neměli na talíři či na pultech setkat. Projekt Potraviny na pranýři funguje od roku 2012 a jeho účelem je informování o nebezpečných potravinách a prodejnách s hygienickými nedostatky, na něž při kontrole narazí SZPI.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz