Domácí

Lidé nakupují petardy ve velkém, do rukou se dostanou i dětem!

Každý druhý kontrolovaný prodejce zábavní pyrotechniky loni nepostupoval podle České obchodní inspekce v souladu se zákonem a ukazuje se, že se to nezlepšilo ani letos. V Pardubicích viděli strážníci muže, jak třináctiletým chlapcům prodává materiál, který je určený osobám starším 18 let.

Na přelomu roku odborníky pravidelně mrazí z toho, s jakým arsenálem lidé vyrážejí do ulic. Na tržnicích se dají koupit kulové pumy, které dělají z nábytku třísky a z lidí invalidy. "Dojde k destrukci končetin, vypálené oči, to prostě je špatné," popsal střelmistr Petr Rod.

Silvestr je za dva týdny a pyrotechniku už lidé skupují ve velkém. Do obchodů si pro ni ale chodí i děti. Pardubičtí strážnici si všimli skupiny chlapců ve chvíli, kdy chtěli petardy odpálit na autobusové zastávce.

"Měli pyrotechniku druhé kategorie, která je prodejná osobám starším 18 let," sdělila mluvčí městské policie Lucie Klementová.

Hlídka navštívila prodejce, který další děti právě vybavoval podobným arsenálem. Evidentně mu šlo o zisk, zákony znal. Česká obchodní inspekce udělila loni 25 pokut za sto tisíc korun. Řízení nejspíš povede i s tímto mužem. Děti a pyrotechnika k sobě nepatří.

Související obsah

Prodej pyrotechniky řeší zákon a odborníci radí abychom ji kupovali raději v kamenných obchodech než na stáncích. Důrazně přitom varují před nákupem zakázaných tříd, které patří do rukou jen profesionálům. Pyrotechnika musí mít také český návod nebo být v původním balení výrobce.
 

Petr Brzek/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz