Lev berberský

Vzácná lvíčata se narodila v liberecké zoo! Záběry z porodu

Liberecká zoo se může pochlubit novými přírůstky. Narodila se tam mláďata v přírodě vyhubeného lva berberského. Na svět přišla v noci ze 13. na 14. prosince. Zatím není jasné, jakého jsou lvíčata pohlaví.

„Přestože se matka o mláďata vzorně stará a obě malá koťata se jeví jako zdravá, silná a životaschopná, stále ještě není vyhráno. Pokud se vše podaří, budou to první odchovaná mláďata vzácných lvů berberských v celé stoleté historii Zoo Liberec,“ řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová.


Matkou mláďat je tříletá samice Shani, která do Liberce přicestovala z Francie začátkem loňského roku. Otcem je pětiletý samec Terry narozený v Zoo Olomouc. „Samice se s oběma koťaty zatím ukrývá v zadní části vnitřní ubikace, kde se cítí bezpečně. Do odchovu nijak nezasahujeme, a tak potrvá ještě několik týdnů, než lvice začne mláďata vynášet ven a lvíčata nám i veřejnosti ukáže,“ vysvětlil hlavní zoolog Luboš Melichar.


Pohlaví lvíčat bude známé nejdříve za šest týdnů, kdy zoo plánuje první vážení a očkování. Do té doby bude mít matka na své potomky klid, pracovníci zahrady rovněž omezí úklid ubikace a pavilonu šelem.

Související obsah


Lev berberský se vyskytoval v severní Africe ve státech Maroko, Alžírsko a Tunisko. Lovci si jej velmi oblíbili pro jeho majestátný vzhled a hustou hřívu. Poslední volně žijící lev byl spatřený v roce 1942. V současné době žijí pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech, v Evropě je jich celkem 65.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz