Zoo

Necítí bolest, žijí dlouho. ZOO v Plzni má pozoruhodné rypoše!

Milovníci exotické a nezvyklé zvířeny by měli zbystřit. Plzeňská zoo jako jediná v Česku začala chovat rypoše lysého, který je například odolný vůči rakovině, necítí bolest a vyniká dlouhověkostí.

Jsou tak oškliví, až jsou krásní. Ta holá, svraštělá tělíčka maximálně 10 centimetrů dlouhá. Malá očička skoro nic nevidí. Z tlamy rypošům lysým vyčnívají mohutné hlodáky připomínající rypadla. A ty zvuky, co vydávají.

Žijí v unikátním společenství podobném tomu včelímu. Takže mají královnu, která rodí mláďata, dělníky i vojáky, kteří kolonii brání před predátory.

Rypošům bychom mohli leccos závidět. Třeba pevné zdraví a odolnost vůči rakovině. Jejich geny podle vědců znamenají poklad pro medicínu budoucnosti. Vyzráli i na nedostatek kyslíku ve svém přirozeném prostředí - v podzemí afrických pouští. A dýchají třikrát pomaleji než jiní hlodavci.

Co se týká délky života u těchto stvoření, můžeme mluvit o dlouhověkosti. Dožívají se až 30 let. Pro porovnání - myš podobné velikosti se dožívá tak čtyř až pěti let.

Související obsah

V Plzni rypošům chovatelé připravili báječné bydlení. Plné chodbiček a pokojíčků. Mají ložnice, mají sklady, spíže. A dokonce záchody.

A aby toho nebylo málo. Když jim dojde oblíbená zelenina - udrží je při životě konzumace vlastních výkalů.

pez, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz