Zahraničí

Pátrání po přeživších pokračuje, při tsunami zemřelo 281 lidí

Pátrání po přeživších pokračuje, při tsunami zemřelo 281 lidí
Zdroj: Profimedia

V sobotu zasáhla pobřeží Indonésii ohromná vlna tsunami, která si vyžádala nejméně 281 životů, přes tisíc lidí bylo zraněno. Masivní vlnu vyvolal podle všeho výbuch sopky Anak Krakatoa a následný sesuv půdy. Panují obavy z dalšího přírodního neštěstí, vulkán je totiž stále aktivní. Pátrání po pohřešovaných stále pokračuje.

V sobotu v noci udeřila bez varování na pobřeží mezi ostrovy Jáva a Sumatra strašlivá vlna tsunami, kterou podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě vyvolal výbuch sopky Anak Krakatoa, po kterém následoval podmořský sesuv půdy.

Voda brala vše, co jí stálo v cestě, strhávala pobřežní domy a nemilosrdně zabíjela. Zemřelo 281 lidí, po dalších se stále pátrá v troskách budov a hromadách naplaveného dříví, odpadu a bahna. Přes tisíc lidí bylo zraněno.

Během katastrofy podle úřadů umírali jen Indonésané, mezi oběťmi by neměli být žádní cizinci, tudíž ani Češi.

Úřady sklízí velkou kritiku kvůli tomu, že nevydaly žádné varování. Domnívali se totiž, že jde o příliv, vlna tsunami tak obyvatele zcela zaskočila.

Související obsah

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho uvedl, že omylu litují. Přesvědčení, že nejde o tsunami, pramenilo z toho, že vlně nepředcházelo žádné zemětřesení.

Sopka je podle portálu CNN stále aktivní, panují tak obavy před další přírodní katastrofou.

Na nedělní reportáž TV Nova se můžete podíva zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz