Zahraničí

Muž z Francie (71) chce přeplout oceán v kapsli. Míří do Karibiku

Jednasedmdesátiletý Francouz se vydal na velmi odvážnou cestu. Ve speciálně upravené kapsli se chce nechat unášet mořskými proudy Atlantikem a doufá, že se během tří měsíců dostane z Evropy až do Karibiku.

Oranžová, speciálně upravená kapsle připomínající barel je novým domovem Francouze Jeana-Jacquese Savin, jehož cílem je přeplout Atlantský oceán pouze za pomoci mořských proudů. Barel váží 450 kilogramů, je tři metry dlouhý a dva metry široký - uvnitř je lůžko, kuchyň a úložný prostor.

Jen pár minut po vyplutí kontaktoval Savin média telefonem. "Počasí je skvělé! Pohybuji se rychlostí dva nebo tři kilometry za hodinu. Kapsle se zatím chová velmi dobře. Až do neděle mám mít podle předpovědi dobré povětrnostní podmínky," sdělil nadšeně.

Savin vyplul z Kanárských ostrovů a za tři měsíce chce doplout do pět tisíc kilometrů vzdáleného Karibiku. Během cesty bude pomáhat oceánografům se zkoumáním proudů v Atlantiku. Předmětem zkoumání bude ale i on sám - tři měsíce o samotě v uzavřeném prostoru jsou velkým náporem na psychiku.

Související obsah

14. ledna oslaví Savin ve vodách Atlantiku své 72. narozeniny. Jako správný Francouz si s sebou vzal několik lahví vína. I ty budou experti po dokončení výpravy zkoumat - chtějí zjistit, jaký je rozdíl mezi vínem uchovávaným na pevnině a tím, které strávilo několik měsíců na vlnách.Celá výprava vyjde Francouze na více než jeden a půl milionu korun.

Spojení moře a adrenalinu - to láká nejednoho nadšence. Letos v červnu překonala 33letá Američanka Victoria Burgessová světový rekord v nejdelší cestě na paddle boardu. Urazila na moři 184 kilometrů za necelých 28 hodin. A o tři měsíce později se stal nejstarším potápěčem na světě 95letý Brit Ray Woolley, který se v úctyhodném věku ponořil do hloubky 44 metrů.
 

Kateřina Vodvářková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz