Domácí

Migranti chycení na Moravě tvrdili, že jim je 16. Byli to dospělí muži

V Česku začíná přibývat případů, kdy se dospělí zadržení uprchlíci vydávají za nezletilé. Většinou nemají doklady a cizinecká policie má pak problém určit jejich věk. Důvod to má jediný - migranti se chtějí místo do uprchlických center dostat do specializovaného dětského domova. Ten má volnější režim a oni tak mají větší šanci na útěk.

Poslední případ je z minulého týdne. Čtyři dny před Vánocemi objevil řidič kamionu ve svém autě na Uherskohradišťsku čtyři uprchlíky. Zavolal policisty a těm muži řekli, že jsou z Afghánistánu a Pákistánu a nemají u sebe žádné doklady.

"Všichni čtyři muži uvádějí, že jim je 16 let, ovšem policistům se tento věk nepozdával, proto převezli muže do krajské Baťovy nemocnice k určení kostního věku," uvedla mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

Určit věk u živého člověka není jednoduché. Existuje metoda, která sice není úplně přesná, ale odhalí, zda je dotyčný dítě nebo dospělý. "Srovnává se věk kostí a věk samotný. Každý člověk má růstové štěrbiny kůstek ruky, které postupem věku zanikají a v 19 letech už žádné štěrbiny neexistují," vysvětlila mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská.

Touhle metodou lékaři po rentgenu rukou u čtyř mladíků zjistili, že jim je rozhodně přes devatenáct. Ačkoli se zřejmě chtěli dostat do mírnějšího zařízení pro děti, skončili nakonec v uprchlickém zařízení pro dospělé.

"Obecně velmi často zaznamenáváme případy, kdy se cizinci vydávají za mladistvé a záměrně lžou o svém věku, protože vědí, že je potom s nimi postupováno jinak než s dospělými," řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Související obsah

Imigranti se chtějí dostat do dětského domova, protože tam mají mnohem lepší životní podmínky a větší šanci na útěk. A téměř všichni podle policie taky utečou.

Srovnávací metoda pomocí rentgenu ruky by pomohla zřejmě i u bizarního případu mladíka z Ukrajiny, který dělá řidiče kamarádovi ve Zdibech u Prahy. Policisté dlouho nemohli zjistit, kolik je mu vlastně let. Vypadá na jedenáct, podle dokladů, které si nechali policisté prověřit na Ukrajině, mu je ale dvaadvacet. Sám tvrdí, že za jeho dětský vzhled i hlas prý může cukrovka.

Zdeněk Čík, Lucie Linhartová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz