Zvýšení platů

Kdo všechno si přilepší? Podívejte se na PŘEHLED novinek roku 2019

Nová dopravní značka, vyšší platy a důchody. To jsou jen některé z důležitých změn, které přináší rok 2019. Přinášíme vám přehled, co nového nás čeká v tomto roce.

Navýšení důchodů


Od nového roku se zvýšila základní výměra důchodů. Místo 9 procent průměrné mzdy dosáhnou důchody nově 10 procent průměrné mzdy. Změna se projeví hlavně u nižších důchodů, u nichž tvoří základní výměra větší část.


Vyšší minimální mzda


Spolu s důchody se zvýší i minimální mzda. Z původních 12 200 korun poskočí na 13 350. Jedná se o nejvyšší nárůst od zavedení minimální mzdy v roce 1991. Zároveň se poroste i zaručená mzda, a to o 1150 až 2300 korun.

Související obsah


Nová dopravní značka


Na českých silnicích se objeví nová dopravní značka. Má řidiče informovat o tom, že se chystají vjet na dálnici v protisměru. Bude se jednat také o jednu z největších informačních tabulí. Značka už je běžně k vidění v okolních zemích, v České republice ale zatím chyběla.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR


Více peněz pro učitele


Od ledna se o patnáct procent mají zvýšit platy učitelům. Učitelé by měli postupným navyšováním platů dosáhnout do roku 2021 na průměrný plat asi 46 tisíc korun, což by mělo být 130 procent průměrné mzdy.


Kvalitnější plomby


Podle nařízení Evropské unie se od nového roku bude moci používat na zubní plomby jen amalgán v kapslové formě, tedy dózovaný. Obvyklá, volně balená forma je nově zakázaná. Dózovaný amalgán je hrazený pojišťovnou.

Související obsah


Zrušení karenční doby


Loňskou snahu o zrušení karenční doby zatrhli senátoři. Podle nich by to příliš zatížilo zaměstnavatele. Lze ovšem očekávat, že poslanci senátory přehlasují. Pro návrh původně zvedlo ruku 128 ze 189 přítomných poslanců. Pokud by tedy členové Dolní komory hlasovali znovu stejně, návrh by prošel.

Daň z nemovitých věcí


Pro všechny, kdo si v roce 2018 pořídili nemovitost, platí, že musí daňové přiznání k daní z nemovitých věcí odevzdat již v lednu 2019. Přihlásit se musí i ti, kdo svou nemovitost v roce 2018 prodal.


Vyšší zálohy


V roce 2019 se navýší minimální zálohy na pojistné na sociální zabezpečení. Naroste i rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění a redukční hranice pro výpočet dávek nemocenského pojištění.

Související obsah


Dražší vodné a stočné


Většině českých domácností zdraží v roce 2019 vodné a stočné. Průměrně se ceny zvednou o pět procent. Za zvýšením cen je podle vodárenských společností růst platů a také zdražování elektřiny.

Související obsah


Stravování v zahraničí


Oproti roku 2018 se také navýšilo zahraniční stravné. Platí to pro zaměstnance, které za pracovními povinnostmi vyšle zaměstnavatel za hranice. Změna sazeb platí od prvního ledna 2019.


Možnost vrácení peněz ve směnárně


Do tří hodin od transakce budou moci zákazníci směnáren vrátit peníze. Částka je omezená na 1000 Eur. Lhůta měla být původně dvě hodiny, poté ji ale poslanci navýšili. O možnosti vrácení peněz bude muset směnárna informovat na kurzovním lístku i na dokladu o provedení směny.


Za přestupek domluva


Policisté budou moci opět řidičům za jejich poklesky pouze domluvit. Podle dřívější verze zákona museli řidičům vypisovat pokutu. Domluva se týká hlavně mírnější přestupků, jako je zapomenutí dokladů, nekompletní výbava či zhasnutá světla.

Související obsah


Konec poukázek


Senioři nad 70 let, invalidé, lidé závislí na pomoci druhých či klienti v pobytových sociálních službách a další zranitelné osoby už v některých případech nebudou dostávat část příspěvku na pomoc v hmotné nouzi v poukázkách.


Kotlíkové dotace


Poslední vlnu kotlíkových dotací letos spustí Ministerstvo životního prostředí. Pošle na ni tři miliardy korun. To by mělo stačit na výměnu asi 30 tisíc neekologických kotlů. Z dotací už ale nepůjde pořídit kotel na uhlí.

 

rod, TN.cz

K tématu Zvýšení platů

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz