Zajímavosti

Chcete zhubnout cvičením? Tohle jsou nejzákladnější chyby

Chcete zhubnout cvičením? Tohle jsou nejzákladnější chyby
Zdroj: Profimedia

Velká část populace si dává novoroční předsevzetí shodit po Vánocích nějaké to kilo. Fitness centra praskají ve švech a lidé po dnech klidu a odpočinku začínají se sportem ve snaze zhubnout. Jenže podle odborníků příliš mnoho nárazového sportu spíše uškodí.

Spousta lidí se po svátcích při pohledu na váhu zhrozí a okamžitě začne sestavovat plán na novoroční hubnutí. Zpřísní jídelníček a koupí si permanentku do fitness center a posiloven a začínají usilovně cvičit ve snaze shodit přebytečná kila nabraná přes vánoční svátky.

Na svém blogu to vysvětluje i australská výživová specialistka Jessica Sepel: "Z osobních zkušeností a ze zkušeností z kliniky můžu říct, že přílišný pohyb občas napáchá více škody než užitku," vysvětluje.

"Když cvičíte přespříliš, hladina kortizolu v krvi klesá. Naše tělo nepozná rozdíl mezi cvičením a normálním stresem," pokračuje. Když to tedy se cvičením přeženeme, hladina hormonu vystoupá do nezdravých hodnot. A tělo je příliš zaneprázdněné vyvažováním parasympatických a sympatických nervových systémů.

Hubnutí to tak může zbrzdit úplně, nebo naopak může dojít k náhlému úbytku váhy, která se však v momentě, kdy člověk cvičit přestane, vrací zpět a dochází k takzvanému jojo efektu.

K názoru australské specialistky se přiklání i fitness trenér Dominik Hrubý. "Člověk, který z ničeho nic začne navštěvovat fitness centrum 5x týdně a do toho vyřadí ze svého jídelníčku většinu potravin, většinou selže po prvním měsíci," říká.


"Jestli chce člověk změnit vzhled své postavy, je nejzásadnější, aby postupoval pomaleji a udržitelně. Když někdo přibere 20 kilogramů za dva roky, nemůže po svém těle chtít, aby se ta kila ztratila během dvou měsíců. Mnohem lepší je stanovovat si menší cíle," vysvětluje trenér.

Samozřejmě pokud chceme nějaké to kilo shodit, pohyb je důležitý. Nejvhodnější je však podle Jessicy Sepel začínat pozvolna a zvolený sport uzpůsobit našemu tělu. Pokud jste se doposud žádnému spotu aktivně nevěnovali, začínejte chůzí, jógou nebo cvičte pilates.

Související obsah

"Neobviňujte se, když se vám nepodaří zhubnout hned. Nevyvíjejte na sebe zbytečný tlak. Bohatě stačí, když si denně půl hodiny zacvičíte," radí Jessica. Když si na pravidelný pohyb zvyknete, můžete časem přidat i náročnější sporty. Pokud chcete, aby hubnutí bylo trvalé, je důležitá vytrvalost a pravidelnost, ne intenzita.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz