Slovanská epopej

Slovanská epopej opouští Brno, odveze ji ozbrojený doprovod!

V Brně ve čtvrtek začalo stěhování Slovanské epopeje, která tam byla vystavena u příležitosti stého výročí vzniku republiky. Dílo nevyčíslitelné hodnoty od rána sundávají z rámů pracovníci galerie, a plátna pak převeze ozbrojený doprovod zpátky do Prahy.

V Brně se vystavovalo devět největších pláten Slovanské epopeje a jejich odvoz bude trvat celý týden. Pracovníci galerie nesmějí udělat jedinou chybu, protože by riskovali poškození díla mnohamilionové hodnoty.

Obří plátna mají rozměry osm krát šest metrů. Odborníci je nejdřív opatrně sundají i s rámem ze zdi a pak nastává nejnapínavější moment celé akce - sklopení obrazu na zem, na které je potřeba minimálně 12 lidí.

Plátna se pak opatrně namotají na cívky a v bedně je ozbrojený doprovod převeze zpět do Prahy. Výstava v Brně měla obrovský úspěch a přilákala tisíce návštěvníků.

Související obsah

Jestli se někdy epopej vrátí na Moravu, není jisté, obrazy teď putují do depozitáře. Všude, kde se monumentální plátna objeví, budí obrovský zájem - v Japonsku je během tří měsíců vidělo přes šest set tisíc lidí a výstava se stala třetí nejnavštěvovanější ve světě.

Vnuk Alfonse Muchy usiluje o to, aby epopej konečně dostala nový výstavní prostor v Praze.

pez, Josef Svoboda, TN.cz

K tématu Slovanská epopej

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz