Ptáci

Co dům dal: 5 tipů na výrobu perfektního krmítka pro ptáčky!

Co dům dal: 5 tipů na výrobu perfektního krmítka pro ptáčky!
Zdroj: TN.cz

Zimní měsíce bývají pro opeřence náročné na hledání potravy, proto jim lidé už po staletí připravují krmítka. I vy si jedno takové můžete stvořit doma a ptákům tak pomoci. Jde to totiž i jednoduše z věcí, které v domácnosti najdete. Výrobu navíc určitě s menší pomocí zvládnou i děti. Podívejte se na naše videonávody!

Krmítko se bude skvěle hodit ke sčítání ptáků, které na našem území probíhá historicky poprvé o prvním lednovém víkendu, tedy od 4. do 6. ledna.

1. Soví krmítko z kartonu od mléka

 


Budete potřebovat:


- prázdný karton od mléka

- nůžky nebo menší řezák

- provázek

- tyčku od nanunku nebo malou větvičku

- lihovku

- dvě větší a dvě menší víčka od plastové láhve

- barvu (stačí např. tempera), štětec a šálek s vodou

- vteřinové lepidlo nebo tavná pistole


Krmítko z krabice od mléka může mít dvě varianty - ozdobenou nebo neozdobenou. My jsme se vydaly tou složitější, která ale určitě bude bavit třeba děti. Zaprvé je potřeba z krabice vylít opravdu všechen zbytek mléka. Následně karton natřete barvou ze všech stran. Nechte barvu pořádně uschnout. Poté se vrhněte do stříhání či vyřezávání. Pozor, pokud zvolíte řezák, nedávejte ho do rukou dětem, manipulovat by s ním měl jen dospělý člověk. Z boku krabice vyřežte či vystřihněte křídla jako na videu, stejně tak vytvořte obloukový otvor z přední strany krmítka.

Následně připevněte tavnou pistolí nebo vteřinovým lepidlem vždy menší a větší víčko k sobě, abyste vytvořili oko. S lepidlem ani pistolí by opět neměly manipulovat děti. Doprostřed menšího víčka nakreslete lihovkou černé kolečko a vybarvěte, abyste tak vytvořili panenku oka. Oči přilepte těsně vedle sebe na horní část kartonu. Buď ze zbytků kartonu nebo z nějaké stuhy vystřihněte zobáček a přilepte těsně pod oči. Pod bříško sovy připevněte tyčku od nanuku nebo větvičku, abyste tak vytvořili bidýlko. Nakonec už zbývá jen vystřihnout na vršku kartonu otvory, kterými provléknete provázek. Ptačí zob nasypejte do bříška "sovy", zavěste na strom a máte hotovo!

Související obsah

2. Pomeranč


Budete potřebovat:


- větší pomeranč (ideálně s tvrdší kůrou)

- nůž

- provázek

- lžíci


Výroba pomerančového krmítka je v podstatě podobná tomu z kokosu, oproti tomu je ale pomeranč poddajnější, lze do něj totiž jednodušeji řezat.


Stačí pomeranč rozpůlit na jednu větší a druhou o trochu menší polovinu. Dužinu opatrně vydlabejte lžící. Poté vezměte nůž či nůžky a vytvořte na spodní i horní polovině vždy čtyři dírky. Pozor, aby se vám kůra neprotrhla! Na vrchní, menší polovině ještě vytvořte dva otvory uprostřed, abyste pak krmítko měli za co zavěsit.


Poté už stačí nastříhat čtyři stejně dlouhé provázky, provléct je dirkami a zavázat. Jeden delší provázek provlékněte i vrchní částí pomeranče. Do spodní části nasypte semínka a máte hotovo!


Krásné krmítko z plechovky, praktické z plastové láhve nebo ekologické z šišky najdete na další stránce!


3. Plechovka

 


Budete potřebovat:


- plechovku s otevíráním (ideálně nějakou bytelnější, např. od kompotovaného ovoce)

- dvě širší stuhy

- vteřinové lepidlo nebo tavná pistole

- nůžky

- tyčku od nanuku nebo větvičku


Plechovku z jedné strany zcela otevřete. Pokud to bude nutné, zbavte se etikety. K plechovce z vnější strany přilepte větvičku nebo tyčku od nanuku, vznikne tak bidýlko.

Vezměte do ruky jednu stuhu a poblíž vzniklého bidýlka ji přilepte k plechovce. Začněte stuhu obmotávat kolem plechovky tak, abyste zároveň ještě více připevnili bidýlko. Stuhou obmotejte celou plechovku a její konec opět přilepte k plechovce.

Související obsah

Teď přichází řada na druhou stuhu - pozor, abyste ji měli dostatečně dlouhou. Tu obvažte kolem středu plechovky a udělejte uzel. Pokud chcete, můžete stuhu ještě přilepit, ale z naší zkušenosti to není nutné, pokud uzel dostatečně utáhnete. Vyčnívající kousky stuhy slouží k připevnění na strom. Opět do krmítka dejte ještě nějakou ptačí dobrotu a máte hotovo!


4. PET láhev


Budete potřebovat:


- PET láhev

- řezák

- provázek

- nůžky

- zapalovač


Asi nejjednodušší krmítko je z klasické plastové láhve. Ovšem pozor, měli by se do něj pouštět jen dospělí. Je totiž třeba hned ze začátku do láhve vyříznout řezákem dvě svislé linky. Ty spojte ještě jedním vodorovným řezem.

Vzniknou vám pomyslná dvířka do PET láhve. Vrchní část ohněte rovně směrem nahoru, spodní srolujte. Vrchní část dvířek můžete lehce opálit, abyste se nepořezali vy ani ptáci. Pak už stačí jen uvázat provázek kolem hrdla láhve, nasypat dovnitř ptačí zob a zavěsit na strom.

Související obsah


5. Šiška


Budete potřebovat:


- pěknou, výrazně členitou šišku (ta ve videu není ideální)

- provázek

- semínka

- případně máslo, burákové máslo, sádlo nebo pomazánku


Poměrně jednoduchým a zcela přírodním krmítkem je šiška. Je potřeba ji mít hezky členitou, abyste kolem jedné řady jejích šupin mohli ovázat provázek pro zavěšení na strom. Poté vezměte semínka a každé zasuňte mezi jednotlivé šupiny šišky. Aby semínka lépe držela, můžete si pomoci ještě trochou másla nebo nějaké pomazánky. Pod každou šupinu takto zasuňte semínko a máte v podstatě už můžete šišku pověsit na strom.

nor, zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ptáci

Důležité Události

Píše se na Deník.cz