Cigarety

Koupit cigarety je pro mladé hračka, ukázal test TV Nova!

V neděli ve Střepinách jste mohli vidět reportáž o tom, jak snadné je pro děti koupit cigarety nebo jejich elektronické náhrady. Naše nezletilá figurantka je pořídila na několika místech. Vedení firem přitom tvrdí, že se jedná o pochybení jednotlivců. Své zaměstnance prý pravidelně školí.

Čtrnáctiletá dívka si bez problémů koupila klasické cigarety. Občanský průkaz nechtěl vidět ani prodavač v Tescu, ani v trafice Relay. "Každopádně je to pochybení obsluhy prodejny a my to budeme řešit přímo na dané prodejně i s oblastním manažerem. Znovu to zopakujeme na poradě s oblastními manažery, zároveň to bude další součástí školení prodavačů," řekl provozní ředitel Relay Jiří Cettl.


"Naši zaměstnanci, kteří jsou na prodejní ploše, jsou pravidelně školeni, těch školení je několik a zaměřují se na způsob, jak tyto situace řešit, jak tomu předcházet. Jsou tam i situace, kdy třeba osmnáctiletý člověk nakupuje se skupinou nezletilých," popsal mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Související obsah


Tesco navíc neustále svým prodavačům připomíná, že při prodeji alkoholu nebo cigaret musejí zkontrolovat věk kupujícího. A to nápisem na pokladně - "Je zákazník starší 18 let?" Je ale možné, že prodavačky už tohle varování rutinně přehlížejí.

Ani elektronické cigarety nesmějí podle zákona obchodníci prodat osobě mladší 18 let. Figurantka si je ovšem v Ekosmoke koupila. "Bohužel, přestože naši zaměstnanci byli proškoleni ohledně legislativy prodeje elektronických cigaret, tak v tomhle konkrétním případu došlo k nedbalosti ve věci neověření věku zákazníka," prohlásil jednatel firmy Jaroslav Janda.

Tesco i Relay provádějí samy interní kontroly, kdy jejich figuranti kontrolují pečlivost prodavačů. Občas nějaké to pochybení sami odhalí. Ekosmoke o zavedení takových kontrol uvažuje.

rod/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz